9 ознак того, що у вас захворювання щитовидної залози

Симптоми, на які ви не звертаєте увагу, можуть бути небезпечні для життя.

Щитовидна залоза

Щитовидна залоза — це орган, який розташовується на передній стороні шиї і формою нагадує метелика. Він впливає на нервову систему, травлення, кісткову тканину і репродуктивну систему.

Залоза виділяє три види гормонів. І коли синтез хоча б одного з них порушується, в звичній роботі організму відбуваються хворобливі зміни — збої. Вони можуть статися з різних причин: через прийом ліків, вірусних інфекцій, ослабленої імунної системи, нестачі йоду, вагітності і післяпологового стану. Буває і так, що люди відразу народжуються зі слабкою щитовидною залозою.

Збоєм вважається як низька вироблення гормонів, так і висока. І якщо не вирішити проблему, вона може привести до серцевих захворювань, складнощів з вагітністю та пологами, викиднів, а в деяких випадках і до коми.

Причому часом навіть слабкі симптоми можуть сигналізувати про серйозні збої. Але завжди є шанс попередити захворювання і навіть врятувати собі життя, вчасно звернувши увагу на наступні моменти.

1. Зміна ваги

Це причина, на яку лікарі звертають увагу в першу чергу. Людина різко худне, коли рівень гормонів стає вище норми. Причому вага продовжить знижуватися, навіть якщо ви будете їсти більше звичайного — зміна режиму харчування в цьому випадку ні на що не вплине.

Знижений рівень гормонів, навпаки, призводить до зайвих кілограмів. Метаболізм сповільнюється, і організм накопичує калорії у вигляді жирових відкладень. При цьому схуднути за допомогою дієти і фітнеса не вийде: повернути форму можна буде тільки після лікування, коли гормональний фон прийде в норму.

2. Погіршення настрою

Гормони регулюють нервову систему, тому наш настрій безпосередньо залежить від їх рівня. Ознаками порушення можуть бути апатія, емоційна збудливість, тривога, напади паніки, плаксивість або агресивна поведінка.

Президент Російської академії наук Іван Дєдов зазначає, що багато пацієнтів намагаються не звертати увагу на поганий настрій і продовжують вести активний спосіб життя. Але якщо проблему не вирішити, вона може привести до розладу особистості і порушень психіки.

Зміни в собі помітити непросто. Часто їх списують на втому після роботи, повсякденний стрес і життєві труднощі. Стежте за своїм настроєм: якщо він псується без видимої причини і нічого не приносить радості вже кілька днів, це вагомий привід звернутися до психотерапевта.

3. Дискомфорт в області шиї

Якщо шия набрякає і збільшується в розмірах, стає важко дихати і боляче ковтати, а голос стає хрипким, швидше за все, у вас збільшилася щитовидна залоза або ж у ній з’явилися ущільнення у вигляді кульок — вузлики.

Збільшення щитовидки іноді також називають зобом. Він проходить після курсу лікування, коли рівень гормонів приходить в норму. Але дискомфорт в області шиї також може бути ознакою раку щитовидної залози. Тому, якщо з’явилися неприємні відчуття, терміново зверніться до лікаря.

4. Ламкість волосся і нігтів

Волосся і нігті особливо вразливі до гормональних порушень. Тому, коли відбувається збій, вони стають тонкими та слабкими і починають легко ламатися та випадати. Причому це стосується не тільки волосся на голові, але також брів і вій.

Сильне випадання волосся може привести до облисіння. Але зазвичай волосяний покрив відновлюється, як тільки рівень гормонів приходить в нормальний стан.

5. Порушення менструального циклу

У жінок це один з найпоширеніших симптомів гормонального збою.

Порушенням вважаються нерегулярні місячні, мізерні і рідкісні виділення, скорочення циклу або, навпаки, занадто часті кровотечі. Хвороблива менструація також може говорити про проблеми з щитовидкою. Особливо якщо раніше болю не було.

Одиничний випадок може виникнути через незначний збій на тлі стресу або перевтоми, але навіть в цій ситуації варто відразу ж піти до лікаря. З візитом до фахівця краще не затягувати,
тому що ендокринні захворювання збільшують ризик безпліддя і ускладнень під час вагітності.

6. Зміна температури тіла

Гормональний збій порушує здатність організму регулювати температуру. Хворі відзначають, що, перебуваючи в одній кімнаті з іншими людьми, вони можуть мерзнути, хоча іншим тепло або жарко. Деякі пацієнти, навпаки, відчувають сильний жар. Чим більше гормонів виробляє щитовидка, тим вище температура тіла.

У деяких людей звичайна температура тіла може бути трохи нижче або вище норми. У цьому немає нічого страшного. Але якщо ваша температура різко змінилася і протягом довгого часу відрізняється від звичайної, великий ризик гормонального порушення.

7. Сухість шкіри

Сухість і роздратування можуть бути ознакою різних хвороб — псоріазу, іхтіозу, грибка, алергії, печінкової недостатності і психічних розладів.

Але якщо ви виявили інші ознаки захворювання щитовидки, суха шкіра буде додатковим сигналом. Особливо сильно лущення проявляється на ліктях і колінах, так як шкіра стає більш чутливою до зовнішніх впливів. З’являються висип, роздратування, запалення.

8. Проблеми зі стільцем

Гормони щитовидної залози регулюють і травну систему. Вони контролюють обмін речовин і роботу травного тракту.

Збої призводять до ослаблення м’язів, що стискають товсту кишку, в результаті чого вони перестають переміщати стілець. Звідси запор, діарея і хворобливі відчуття. Діарея, в свою чергу, провокує втрату ваги, так що ці дві ознаки часто виявляються разом.

9. Зміна серцевого ритму

Прискорення або уповільнення серцебиття також може бути ознакою ендокринного захворювання. Кров’яний тиск змінюється-різко підскакує або знижується. Ви можете помітити, що навіть невелике фізичне навантаження викликає задишку і прискорений пульс.

Без спостереження лікаря цей симптом може спровокувати тахікардію і серцеву недостатність. Тому з походом до кардіолога і ендокринолога краще не затягувати.

Наукові джерела:

  • Symptoms of Thyroid Disease, source
  • 10 Early Signs Of Thyroid Disease, source
  • WebMD – Thyroid Symptoms and Solutions, source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *