Хвороба Альцгеймера: 7 стадій

Щоб краще розуміти і підтримувати близьку людину з хворобою Альцгеймера, дізнайтеся про 7 стадій цього порушення.

Хвороба Альцгеймера

1 стадія: Зовні нормальна поведінка

На самому початку хвороба не супроводжується жодними ознаками або тривожними симптомами. Тільки позитронна емісійна томографія (ПЕТ scan) може виявити порушення в роботі мозку.

2 стадія: Незначні зміни

Ви все ще можете не помічати нічого тривожного у поведінці близької людини, але при цьому зазначити маленькі зміни, які не зможе виявити навіть лікар. Людина може забути слово або почати невірно розкладати речі. На цій стадії симптоми хвороби ще не заважають її здатності нормально працювати і жити незалежно. Однак ці зміни можуть бути пов’язані з типовими віковими змінами, а не хворобою Альцгеймера.

3 стадія: Легке погіршення стану

На цій стадії ви можете відзначити зміни в поведінці і роздумах близької людини, наприклад:

  • Вона забуває те, що тільки що прочитала
  • Задає одне і те ж питання знову і знову
  • Відчуває все більше труднощів з плануванням або організацією
  • Не може запам’ятати імена нових знайомих

На даному етапі ви можете стати її “пам’яттю”: нагадувати про оплату рахунків і відвідування запланованих зустрічей. Ви також можете порадити їй піти на почесний відпочинок з роботи і допомогти з юридичними і фінансовими справами.

4 стадія: Помітне погіршення стану

У цей період проблеми з розумовою діяльністю, які ви помітили на 3-їй стадії, стають більш проявленими, з’являються нові симптоми. Ваш близька людина може почати:

  • Забувати факти про себе
  • Записувати неправильні дати і суми чеки
  • Забути поточний місяць або рік
  • Зіткнутися з труднощами в приготуванні їжі і навіть при замовленні страв з меню.
5 стадія: Істотне погіршення стану

Ваш близька людина може почати забувати, де вона знаходиться або яка година. Вона може забути, де живе, свій номер телефону або яку вона відвідував школу. Вона може не впоратися з вибором одягу по сезону.

Ви можете допомогти їй, заздалегідь готуючи одяг, який їй потрібно надіти, щоб вона могла самостійно одягнутися, зберігши своє почуття незалежності.

Якщо вона задає одне і те ж питання, відповідайте кожен раз спокійним голосом. Можливо, вона задає питання не щоб отримати відповідь, а щоб переконатися у вашій присутності та увазі.

Навіть якщо ваш близька людина не може згадати факти або деталі, вона все ще може розповідати історії. Спонукайте її використовувати свою уяву.

6 стадія: Сильне погіршення стану

З прогресуванням хвороби Альцгеймера ваша близька людина може розпізнавати обличчя, але забувати при цьому імена. Вона може почати плутати людей, наприклад, думаючи, що її чоловік – це її батько. Може початися маревний стан, наприклад, вона захоче піти на роботу, на якій давно не працює.

Вам може знадобитися супроводжувати її у вбиральню.

Підтримувати розмову стає складніше, але ви все ще можете продовжувати спілкування за рахунок емоцій: люди з хворобою Альцгеймера люблять слухати музику, слухати читання книг і розглядати старі фотографії.

7 стадія: Критичне погіршення стану

Більшість базових здібностей на цій стадії починають зникати, включаючи здатність їсти, ходити і сидіти. Ви можете годувати вашу близьку людину рідкою, легкою для проковтування їжею, допомагати тримати ложку і стежити за достатнім питвом. Це дуже важливо, оскільки на цій стадії хвороби хворі не можуть визначити, коли вони відчувають спрагу.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *