Коров’яче, соєве або мигдальне: яке молоко корисніше для вас?

Мигдальне, соєве, рисове і кокосове молоко є безлактозною альтернативою коров’ячого молока, але нові дослідження показують, що звичайне молоко все ж є найбільш поживним варіантом.

Молоко

Цей висновок ґрунтується на дослідженні, проведеному в Канаді, в якому оцінювалася поживна цінність однієї порції чотирьох найпопулярніших видів рослинних молочних продуктів порівняно з поживною цінністю коров’ячого молока.

«Спочатку ми вважали, що цей огляд був дуже запізнілим для розуміння поживності різних рослинних молочних продуктів», – говорить автор дослідження Саї Кранти Кумар Ванга. «Ми були здивовані тим, що багато видів молока не володіють живильною щільністю коров’ячого молока, як з точки зору змісту мікроелементів, так і з точки зору змісту макроелементів.

«З точки зору поживності, коров’яче молоко, як і раніше залишається одним з кращих напоїв, який має збалансований профіль», – говорить доктор Ванга, спеціаліст відділу моделювання біоресурсів факультету сільського господарства і наук про навколишнє середовище Університету Макгілла (Квебек, Канада).

коров'яче молоко

Отже, коров’яче молоко містить білок та інші ключові поживні речовини, включаючи жири і вуглеводи. Дослідники стверджують, що воно також володіє деякими антимікробними властивостями і, як було показано, допомагає немовлятам боротися з лихоманкою і респіраторними інфекціями.

Але в теж час вони визнають, що коров’яче молоко дійсно здатне створити проблеми зі здоров’ям. Воно може містити шкідливі патогени (включаючи сальмонелу і кишкову паличку), і є алергеном для багатьох немовлят і дітей, хоча у деяких дітей з віком ця алергія проходить.

Крім того, багато дорослих страждають від непереносимості лактози, а це означає, що у них спостерігається дефіцит ферментів травного тракту, необхідних для переробки продуктів, що містять лактозу (таких, як коров’яче молоко).

Непереносимість лактози і кишкові розлади

Додайте сюди прагнення знизити рівень споживання холестерину і зростаючий інтерес до вегетаріанським дієт, у зв’язку з чим багато споживачів звернулися до рослинних видів молока.

Щоб порівняти плюси і мінуси цих продуктів з точки зору їх поживної цінності, дослідники проаналізували кілька десятків досліджень, зібрали дані з бази даних Міністерства сільського господарства США і вивчили маркування доступних на ринку несолодких харчових продуктів, виготовлених на основі молока рослинного походження.

Команда вчених прийшла до висновку про те, що кокосове молоко, хоча і є низькокалорійним продуктом і отримує гарні оцінки з точки зору смакових властивостей, містить нульову кількість білка і багате насиченими жирами.

Аналогічним чином, мигдальне молоко також є низькокалорійним продуктом з багатими смаковими властивостями, а крім того, містить ряд жирів, вуглеводів і білка, що робить його порівнянним з коров’ячим молоком. Однак даний продукт створює потенційну проблему для пацієнтів з алергією на горіхи.

Мигдальне молоко

Рисове молоко порівнювалося з коров’ячим молоком з точки зору калорійності, але, як виявилося, воно містить більше цукру і не забезпечує еквівалентний діапазон жирів, вуглеводів і білка.

Нарешті, соєве молоко програє за смаковими якостями і представляє потенційну проблему для людей з алергією на сою. У той же час було виявлено, що соєве молоко багате білком і пропонує споживачеві аналогічний коров’ячому молоку баланс жирів і вуглеводів.

«Загалом, з точки зору поживних речовин, соєве молоко є найбільш близьким аналогом коров’ячого молока», – стверджує Ванга. Але, додав він, «молочні продукти рослинного походження не мають такого ж харчового профілю [як коров’яче молоко], і їх можна розглядати як аналог коров’ячого молока, як це бачиться більшості споживачів».

Ця думка була підтримана Лоною Сандон, директором програм клінічного харчування Південно-західного медичного центру Університету Техасу (м. Даллас, США).

«Аналоги молока рослинного походження можуть грати певну роль в раціоні, особливо для людей з алергією на коров’яче молоко або непереносимістю лактози», – зазначила вона. «Тим не менше, ці види молока не перевершують коров’яче молоко за своїми поживними якостями, і вони не заслуговують тієї репутації корисності для здоров’я, якими їх наділяють багато людей або розумні маркетингові стратегії».

«Люди можуть вибирати варіанти з низьким вмістом жирів для того, щоб уникнути вживання насичених жирів», – говорить вона, – «а для тих, хто страждає непереносимістю лактози, на ринку є багато варіантів безлактозного коров’ячого молока».

«Коров’яче молоко, як і раніше, є кращим варіантом у багатьох випадках, особливо для немовлят і малюків, яким потрібні калорії, білки, жири і кальцій для правильного росту і розвитку», – підсумовує Сандон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *