Атипові родимки

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Атипові родимі плями (диспластичні невуси) – плоскі або підняті темні новоутворення шкіри більшого розміру, ніж звичайні родимі плями (більше 6 мм у діаметрі), і не обов’язково округлої форми. Вони варіюють за кольором від світло-коричневого до темно-коричневого, можуть бути двоколірними.

Атипові родимі плями вважаються попередниками меланоми і вимагають спостереження у дерматолога.

Симптоми

Деякі люди мають більше 100 атипових родимих плям, а нові все продовжують виникати навіть після середнього віку. Атипові родимі плями можуть з’являтися на будь-якій ділянці шкіри, хоча найбільше вони поширені на сідницях, молочних залозах і шкірі голови, що відрізняє їх від звичайних родимих плям.

Причини

Тенденція до появи атипових родимих плям – спадкова, але вони можуть розвиватися у деяких людей і без відповідної сімейної схильності.

Людина, у якої є атипові родимі плями і в роду якої є два або більше близьких родичів, які мають багато атипових родимих плям і меланому (синдром диспластичного невуса), схильна до високого ризику розвитку злоякісної меланоми. Чи підвищений ризик виникнення меланоми у людей, що мають атипові родимі плями, але у яких немає такої спадковості, невідомо.

Діагностика

Діагностуються атипові родимі пляма за зовнішнім виглядом. Дерматолог також проводить мікроскопічне дослідження (огляне невус під мікроскопом), оцінюючи його розмір, колір, форму, контури і інші ознаки злоякісності.

Лікування

Люди з атиповими родимими плямами, особливо з спадковою меланому в родині, повинні постійно стежити, чи не виникають у них зміни, які вказують на розвиток злоякісної меланоми. Для огляду шкіри вони повинні щорічно відвідувати дерматолога. Лікар, спостерігаючи за атиповими родимими плямами, контролює малопомітні зміни, наприклад, зміни їх кольору або розміру. Будь-яка така зміна атипової рідної плями означає, що вона повинна бути вилучена.

Видаляти невуси потрібно при їх розташуванні на волосистій частині голови, стопах, в промежині або на слизових, якщо в них нерівномірне забарвлення, неправильні обриси, нерівномірне зростання, якщо вони болять, сверблять або кровоточать.

Деякі фахівці вважають, що сонячне світло прискорює розвиток і підвищує ймовірність змін атипових родимих плям. Люди, які мають такі плями, повинні уникати впливу сонця. Перебуваючи на сонці, треба завжди використовувати сонцезахисний крем з фактором захисту від сонця, принаймні, 15. Ці креми забезпечують захист проти ультрафіолетових (УФ) променів, які сприяють розвитку злоякісних пухлин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *