Атипові пневмонії

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Атипові пневмонії – пневмонії, які викликають нетипові бактерії, віруси або гриби. До типових збудників пневмонії відносяться пневмококи, стрептококи, стафілококи і т. д. до нетипових – мікоплазми, хламідії, легіонели і віруси.
Діагноз атипової пневмонії в основному ставиться особам, молодше 40 років.

Симптоми

Мікоплазменна пневмонія часто починається з стомлюваності, запалення горла і сухого кашлю. Самопочуття хворого повільно погіршується. При сильних нападах кашлю може відходити мокрота. У 10-20% пацієнтів з’являються висипання на шкірі. Іноді розвиваються анемія, болі в суглобах або неврологічні ускладнення. Симптоми зберігаються 1-2 тижні, після чого повільно настає поліпшення. Деякі люди через кілька тижнів все ще відчувають слабкість і стомлюваність. Хоча мікоплазменна пневмонія може бути важкою, зазвичай вона протікає, легко і більшість пацієнтів одужують без лікування.

Хламідійна пневмонія починається з нежиті, сухого кашлю, хрипоти, почервоніння горла. Потім з’являються ознаки ураження легенів: задишка, підвищення температури та інші ознаки загальної інтоксикації (головний біль, зниження апетиту, нездужання).

Легіонельоз починається зі слабкості, втрати апетиту, головного болю, в деяких випадках – з діареї. Нежить і кашель практично відсутні. Потім приєднується кашель, біль у горлі, в грудях, може з’явитися мокрота зі слідами крові.

Причини

Мікоплазма – частий збудник пневмонії у людей у віці від 5 до 35 років, але рідкісний – в інших вікових групах. Епідемії виникають особливо легко в обмежених колективах, наприклад серед студентів, військових або членів однієї сім’ї, і мають тенденцію до повільного розповсюдження, оскільки інкубаційний (прихований) період захворювання триває від 10 до 14 днів. Як правило, цей тип пневмонії розвивається навесні.

Збудниками хламідійної пневмонії є різні види хламідій, але в основному Chlamydophila pneumoniae. Крім пневмонії може розвинутися гострий бронхіт, риніт. Найчастіше хворіють діти і підлітки, дорослі хворіють рідше.

Збудник легіонельозної пневмонії (легіонельоз) – Legionella pneumophila, мешкає в кондиціонерах. Цей вид пневмонії практично не зустрічається у дітей.

Діагностика

При мікоплазмовій пневмонії на рентгені в легенях виявляються «розмиті тіні» (світлі області без чітких меж), при хламідійній – дрібновогнищева пневмонія (безліч тіней невеликих розмірів), при легіонельозній – односторонні розмиті, довго не зникаючі тіні.
Для підтвердження діагнозу необхідно імунологічні та мікробіологічні дослідження.

Лікування

Ефективні антибіотики еритроміцин і тетрациклін, але при хламідійній пневмонії необхідно більш тривале лікування, ніж при мікоплазмовій. Курс лікування повинен бути повним, інакше симптоми можуть відновитися.

Наукові джерела:

  • Walter C, McCoy MD (1946). “Primary atypical pneumonia: A report of 420 cases with one fatality during twenty-seven month at Station Hospital, Camp Rucker, Alabama”. Southern Medical Journal.
  • Hindiyeh M, Carroll KC (June 2000). “Laboratory diagnosis of atypical pneumonia”. Semin Respir Infect.
  • Cunha BA (May 2006). “The atypical pneumonias: clinical diagnosis and importance”. Clin. Microbiol. Infect.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *