Асцит

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Ускладнення
  5. Діагностика
  6. Лікування
  7. Профілактика

Опис

Асцит – накопичення рідини в черевній порожнині. Є ускладненням різного роду станів або захворювань.

Симптоми

Наявність невеликої кількості рідини в черевній порожнині зазвичай не супроводжується ніякими симптомами, але значне її скупчення може викликати здуття живота і дискомфорт, а також задишку. При асциті, коли лікар постукує по животу пацієнта (перкутує), виникає глухий звук. Якщо в черевній порожнині міститься велика кількість рідини, живіт тугий, пупок згладжений або навіть випирає. У деяких хворих з асцитом через надлишок рідини припухають (набрякають) щиколотки (гомілковостопні суглоби).

Причини

Асцит частіше виникає при хронічних, ніж при гострих (нетривалих) захворюваннях. У більшості випадків він розвивається при цирозі, особливо викликаному алкоголізмом. Іноді асцит супроводжує хвороби інших органів: злоякісні пухлини, серцеву недостатність, ниркова недостатність і туберкульоз.

У пацієнтів з хворобами печінки в черевній порожнині часто накопичується рідина – розвивається асцит. До цього призводить поєднання таких факторів, як портальна гіпертензія, зниження здатності крові утримувати рідину, затримка рідини нирками і порушення балансу різних гормонів та речовин, які регулюють вміст рідини в організмі.

Ускладнення

Розвиток асциту вважається прогностично несприятливою ознакою і значно ускладнює перебіг основного захворювання.

Асцит може ускладнитися кровотечею, перитонітом, відмовою селезінки, печінки, ураженням мозку через набряк, дисфункцією серця.

В середньому відсоток летальності хворих з вираженим асцитом досягає 50%.

Діагностика

Якщо наявність або причина асциту сумнівні, проводять ультразвукове дослідження (УЗД). Невелику кількість рідини можна взяти на аналіз, ввівши голку через черевну стінку; таке дослідження називають парацентезом. Лабораторні аналізи рідини допомагають визначити причину асциту.

Лікування

Основна терапія при асциті – постільний режим і дієта з обмеженням солі, зазвичай у поєднанні з прийомом сечогінних засобів, які змушують нирки виводити більшу кількість води з сечею. Якщо асцит заважає нормальному диханню або їжі, рідину можна видалити за допомогою голки – такий метод називається лікувальним парацентезом. Якщо після цього людина не приймає сечогінні ліки, рідина може повторно накопичуватися в животі. Часто з крові в асцитичну рідину надходить велика кількість білка альбуміну (це основний білок плазми), тому може знадобитися внутрішньовенне введення альбуміну.

В асцитичній рідині без будь-якої очевидної причини іноді розвивається інфекція, особливо у хворих з алкогольним цирозом. При такому інфекційному ускладненні (спонтанному бактеріальному перитоніті) проводять лікування антибіотиками.

Профілактика

Для запобігання слід своєчасно і адекватно лікувати захворювання, які можуть призводити до розвитку асциту, раціонально харчуватися, уникати вживання алкоголю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *