Астигматизм

Вміст:

 1. Опис
 2. Симптоми
 3. Коли звернутися до лікаря?
 4. Причини
 5. Ускладнення
 6. Як підготуватися до прийому лікаря?
 7. Діагностика
 8. Лікування
 9. Зміна способу життя і домашнє лікування
 10. Профілактика

Опис

Астигматизм – одне з найпоширеніших захворювань очей, що характеризується порушенням сферичності рогівки. У різних ділянках рогівки при астигматизмі різна заломлююча сила, через що істотно спотворюється зображення предметів. Людина, яка хворіє на астигматизм, одні лінії предметів бачить чіткими, а інші – розмитими.

Сьогодні основним методом лікування астигматизму є лазерна корекція і хірургічне втручання. Оптична корекція за допомогою окулярів і контактних лінз не усуває проблему астигматизму, а лише коригує зір.

Симптоми

Астигматизм переважно спостерігається в ранньому шкільному віці, або дошкільному віці. Діти з астигматизмом можуть плутати схожі між собою цифри і букви, міняти їх в словах місцями. У дитини виникають скарги на нечіткість, спотворення зору. Досить часто виникають неприємні відчуття в області надбрів’я, головний біль. Характерна особливість захворювання-астенопія, яка проявляється швидкою стомлюваністю зору, відчуттям наявності “піску” в очах. Часто спостерігається непереносимість носіння окулярів, що є причиною частої їх заміни. Інші прояви астигматизму малоспецифічні. На ранній стадії хвороби нерідко виникає незначна розфокусованість зору, сприйняття предметів в деформованому або розпливчатому, нерівному вигляді. Може турбувати двоїння в очах біль, почервоніння очей, печіння в них при підвищеному зоровому навантаженні, а також утруднення у візуальному визначенні відстані до об’єктів.

Коли звернутися до лікаря

Якщо після травми голови або перенесеної очної операції ви помітили, що зір став не таким чітким, а контури фігур розмивчастими, зверніться до лікаря для діагностики.

Причини

Люди бачать тому що передня частина ока (рогівка) може заломлювати світло і фокусувати його на задню частину ока, сітківку.

Якщо світлові промені не чітко фокусуються на сітківці, то зображення, яке бачить людина, стає розмитим.

При астигматизмі рогівка надмірно викривлена, тому виникає нечіткість зору.

Точна причина виникнення астигматизму не встановлена. Як правило, зустрічається вроджений астигматизм, при якому людина також страждає від короткозорості або далекозорості.

Астигматизм – дуже поширене захворювання. Іноді він виникає також після травми голови або перенесеної очної операції, наприклад, після видалення катаракти.

Діагностика

Астигматизм виявляють при офтальмологічному обстеженні, яке складається з наступних методик:

 • перевірка гостроти зору (візометрія);
 • скіаскопія (визначення ступеня рефракції);
 • біомікроскопія очей;
 • офтальмоскопія (дослідження склоподібного тіла, очного дна);
 • офтальмометрія;
 • комп’ютерна кератотопографія;
 • УЗД ока;
 • вимірювання внутрішньоочного тиску.

Важливо якомога раніше діагностувати астигматизм, оскільки так істотно підвищується ймовірність його повної корекції.

Лікування

Окуляри або контактні лінзи можуть скорегувати астигматизм, але не вилікувати його. За допомогою лазерної хірургії можна змінити форму рогівки, щоб усунути астигматизм, так само як і короткозорість і далекозорість.

Профілактика астигматизму

 • Дотримання правильного режиму освітлення під час зорових навантажень.
 • Виконання гімнастики для очей кожні 20 хвилин при зорових навантаженнях.
 • Дотримання режиму навантажень на очі: зорове напруження необхідно чергувати з активним відпочинком.
 • Прийом вітамінів для зору з лютеїном.
 • Своєчасне лікування захворювань очей, які можуть призводити до розвитку астигматизму (патологія кришталика, кератоконус та ін).
 • Зняття зорової напруги, поліпшення кровопостачання в очному яблуці може здійснюватися з допомогою фізіотерапевтичного впливу – кольоротерапія, пневмомасаж.

Наукові джерела:
Medical Info on Astigmatism, source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *