Аспіраційна пневмонія

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Аспіраційна пневмонія – це запалення легеневої тканини, що виникає при проникненні в легені, чужорідного агента: хімічних речовин, сторонніх тіл, часток їжі, блювотних мас і т. д.

Аспіраційна пневмонія включає три синдроми, що залежать від природи аспірованого матеріалу: бактеріальна пневмонія, хімічний пневмоніт, механічне порушення прохідності дихальних шляхів.

Симптоми

При хімічному пневмоніті безпосередньо після аспірації виникає раптова задишка, підвищується частота серцевих скорочень, з’являються інші симптоми: підвищення температури тіла, рожеве пінисте харкотиння і синюшний відтінок шкіри (ціаноз), що пов’язано з поганим постачанням крові киснем.

Бактеріальна аспіраційна пневмонія характеризується поступовим початком, піднімається температура тіла, виникає кашель з відходженням мокротиння з гноєм, задишка, хрипи, тахікардія, біль у грудях, особливо при кашлі. Найбільш часто уражаються верхній сегмент нижньої частки (при аспірації в напівсидячому положенні) або задні відділи верхньої частки правої легені (при аспірації в положенні лежачи).
Попадання в дихальні шляхи стороннього тіла проявляється болісним кашлем. Надалі кашель може припинитися і починають наростати симптоми запалення.

Причини

Крихітні частинки їжі часто потрапляють в дихальні шляхи (аспіруються), але зазвичай виводяться назовні завдяки дії нормальних механізмів захисту перш, ніж доходять до легенів, де викликають запалення. Якщо такі частинки не видаляються, вони можуть стати причиною пневмонії.

Люди, ослаблені зловживанням алкоголю або ліками, які перебувають у непритомному стані під час загальної анестезії (наркозу) або внаслідок захворювання, більшою мірою перебувають під загрозою розвитку цього типу пневмонії. Навіть у здорової людини, якій в дихальні шляхи потрапляє велика кількість сторонніх часток, що трапляється під час блювоти, може розвинутися пневмонія.

Бактеріальна пневмонія – найбільш часто зустрічається форма аспіраційної пневмонії. Її викликають бактерії, які потрапляють в легені з шлунково-кишкового тракту. Збудниками стають, як правило, анаеробні бактерії, що знаходяться в ротоглотці, і аеробні грампозитивні коки, зокрема стрептококи.

Хімічний пневмоніт виникає, якщо потрапила при вдиху (аспіроване) речовина токсична для легенів; при цьому захворювання в більшій мірі є результатом роздратування, ніж інфекції. Зазвичай такою токсичною речовиною служить кислота шлункового соку.
Може стати причиною пневмонії і чужорідне тіло, яке потрапило в бронхи.

Діагностика

Рентгенологічне дослідження грудної клітини і вимірювання концентрацій кисню і вуглекислого газу в артеріальній крові допомагають встановити діагноз, але зазвичай він очевидний після розпиту і огляду хворого.

Лікування

Терапія спрямована на знищення збудника захворювання, призначаються антибіотики широкого спектру дії.

Лікування хімічного пневмоніту полягає в призначенні кисню і, в разі необхідності, штучної вентиляції легенів. Часто потрібне відсмоктування з трахеї, щоб видалити слиз і потрапили в дихальні шляхи частинки.

Іноді, щоб запобігти інфекційне запалення, призначають антибіотики. Як правило, хворі з хімічним пневмонітом швидко одужують, проте можливий розвиток гострого респіраторного дистрес-синдрому або бактеріальної пневмонії. Від 30 до 50% людей з хімічним пневмонітом вмирають.

Якщо причиною пневмонії стало чужорідне тіло, його зазвичай видаляють під час бронхоскопії; при цьому використовують волоконно-оптичний медичний інструмент, який дозволяє лікарю розглядати дихальні шляхи, брати на аналіз зразки тканини і видаляти чужорідне тіло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *