Артеріолосклероз

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Артеріолосклероз – ураження артеріол і дрібних артерій, при якому відбувається збільшення товщини їх стінок і звуження просвіту. Артеріолосклероз вражає насамперед внутрішні і середні шари стінок дрібних м’язових артерій (артеріол).

Артеріолосклероз може бути загальним (найчастіше зустрічається при гіпертонічній хворобі) і місцевим (при осередковому порушенні проникності судинної стінки), останній найчастіше зустрічається в селезінці, нирках, головному мозку, сітківці ока, підшлунковій залозі, яєчниках, матці; рідше – у судинах печінки, кишечника, шкіри, скелетних м’язів, міокарда.

Симптоми

Симптоми артеріолосклерозу залежать від локалізації переважного ураження. Якщо це судини головного мозку, то захворювання спочатку проявляється головними болями, потім погіршується пам’ять, сповільнюється розумова діяльність, хворі швидко втомлюються, не можуть довго зосереджувати увагу на одному і тому ж, стають емоційно лабільними, з’являються скарги на безсоння, запаморочення, особливо при швидкому переході з горизонтального положення у вертикальне.

При вираженому артеріолосклерозі мозкових судин проявляються психічні розлади. Продовжують відзначатися головні болі, запаморочення артерій особистість хворого може значно змінитися, можуть спостерігатися різні порушення мови та зору.

При ураженні судин серця розвивається стенокардія, можливі порушення ритму і т. д.

При ураженні судин сітківки можливі крововиливи, відшарування сітківки, набряк диска зорового нерва.

Причини

Патогенез артеріолосклерозу полягає у порушенні проникності ендотеліального бар’єру з інсудації білків плазми (просочуванням стінок судин білками плазми крові), що призводить до склерозу стінки артеріол, часто з рубцевими змінами, і звуження просвіту цих судин.
Головні причини артеріолосклерозу – гіпоксія стінок дрібних судин, їх метаболічні пошкодження, а також фіксація на них імунних комплексів. Загальний артеріолосклероз є характерною ознакою гіпертонічної хвороби і вторинних артеріальних гіпертензій, а також ревматичних хвороб і цукрового діабету. Прискорює розвиток артеріолосклерозу підвищений рівень холестерину і тригліцеридів плазми.
Від вираженості артеріолосклерозу залежить ступінь змін в органах, що посилюють тяжкість перебігу цих захворювань або їх ускладнення.
При ураженні нирок відзначаються зміни в аналізах сечі (альбумінурія, гематурія, циліндрурія) і розвиток надалі хронічної ниркової недостатності.

Діагностика

Діагностика артеріолосклерозу залежить від органу-мішені – тобто того органу, ураження якого призводить до вираженої симптоматиці. Крім того, виявляється основне захворювання: артеріальна гіпертензія, цукровий діабет і т. д.

Лікування

Лікування в першу чергу направлено на основне захворювання – контроль гіпертензії і цукрового діабету. Застосовують гіпотензивні, судинорозширювальні засоби, вітаміни, антикоагулянти, при ретинопатії використовують лазеркоагуляцію і гіпербаричну оксигенацію.
Велике значення надається корекції способу життя і харчування хворого.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *