Артеріовенозний анастомоз

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Артеріовенозний анастомоз – патологічне сполучення між артерією і веною.

Симптоми

Якщо вроджені артеріовенозні анастомози розташовані близько до поверхні шкіри, вони можуть виглядати як припухлості червоного або синюшного кольору. У помітних місцях, наприклад на обличчі, вони мають пурпурний колір і являють собою косметичний дефект.
Якщо великий набутий артеріовенозний анастомоз не лікувати, великий обсяг крові потрапляє під високим тиском з артерії в венозну мережу. Стінки вен недостатньо міцні, щоб чинити опір такому високому тиску, тому відбувається їх розтягнення, вени збільшуються і розбухають (іноді нагадуючи варикозно розширені вени). Незвично швидке повернення крові до серця через анастомоз може надавати надмірне навантаження на серце, викликаючи серцеву недостатність. Чим більше анастомоз, тим швидше розвивається серцева недостатність.

Причини

У нормі кров тече з артерій в капіляри і потім в вени. При наявності артеріовенозного анастомозу кров потрапляє безпосередньо з артерії в вену в обхід капілярів. Артеріовенозний анастомоз буває вродженим або набутим.

Вроджені артеріовенозні анастомози зустрічаються рідко, набуті можуть бути викликані будь-яким пошкодженням, яке зачіпає артерію і вену, що знаходяться поруч. Зазвичай таким пошкодженням є проникаюча рана, ножова або вогнепальна. Анастомоз може з’явитися негайно або розвинутися через кілька годин. Якщо кров виділяється в навколишні тканини, область травми швидко опухає.

Деякі види лікування, наприклад нирковий діаліз, вимагають частих пункцій (проколів) вени. В результаті таких повторних проколювань вена запалюється, кров всередині судини може згортатися. В кінцевому рахунку вена заростає рубцевою тканиною. Щоб уникнути цього, лікар може навмисно створювати артеріовенозний анастомоз, зазвичай між суміжними веною і артерією на руці. Ця процедура розширює вену. Вводити голку стає простіше, а згортання швидше поточної крові робиться менш імовірним. На відміну від деяких великих артеріовенозних анастомозів, ці маленькі анастомози не викликають розладів функції серцево-судинної системи і можуть бути закриті, коли потреба в них відпадає.

Діагностика

За допомогою стетоскопа, поміщеного над великим набутим артеріовенозним анастомозом, лікар чує характерний звук «пили», аналогічний звуку роботи машини (машинний шум). Щоб підтвердити діагноз і визначити протяжність ураження, кровоносні судини досліджують за допомогою контрастних речовин. Судини стають видні на рентгенівських знімках (ангіограмах), і з’являється можливість уточнити характер кровотоку.

Лікування

Маленькі вроджені артеріовенозні анастомози можна видалити або зруйнувати за допомогою коагуляційної лазерної терапії. Ця процедура повинна виконуватися кваліфікованим судинним хірургом, тому що анастомози іноді насправді більш рясні, ніж здаються. Артеріовенозні анастомози, розташовані поблизу очей, мозку або інших важливих органів, особливо важкі для видалення.

Набуті артеріовенозні анастомози лікують хірургічно якомога швидше після встановлення діагнозу.

Якщо доступ до анастомозу важкий (наприклад, коли він знаходиться в мозку), хірург може блокувати артерію з допомогою ін’єкцій. Вони викликають утворення тромбу, який зупиняє потік крові через анастомоз.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *