Артеріальна гіпертензія і вагітність

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Підвищення тиску після 20 тижня вагітності свідчить про гестаційну гіпертонію (артеріальна гіпертонія вагітності). Вона проходить після закінчення вагітності.

Якщо тиск піднімався і до 20 тижнів вагітності чи був підвищеним до вагітності, діагностується хронічна гіпертонія.

Високим вважається тиск 140/90 і вище. За даними ВООЗ, артеріальна гіпертензія зустрічається у 15-20% вагітних.

Симптоми

Помірне підвищення тиску може ніяк себе не проявляти і діагностуватися тільки інструментально.

Значно підвищений тиск у вагітної впливає і на її стан (пошкоджуються нирки, сітківка, головний мозок), і на стан плода, так як призводить до погіршення кровопостачання органів і тканин.

Можливі скарги на головні болі, погіршення зору.

Причини

Під час вагітності в організмі жінки походячи зміни: підвищується внутрішньочеревний тиск, збільшується об’єм циркулюючої крові, частішає серцебиття, змінюється кількість судинозвужувальних і судинорозширювальних речовин та їх співвідношення, змінюється гормональний фон. Все це може привести до збільшення артеріального тиску.

Діагностика

Артеріальний тиск вагітним вимірюється при кожному відвідуванні гінеколога. Крім того, вагітним проводиться консультація терапевта, а при підвищеному тиску – і кардіолога. Він згодом може спостерігати її протягом всієї вагітності.

Вимірювання тиску проводять після п’ятихвилинного відпочинку, в положенні сидячи, на обох руках. Під час вимірювання тиску не можна розмовляти або рухати руками.

Для встановлення діагнозу артеріальної гіпертонії необхідно провести три незалежних вимірювання (бажано в різні дні), при яких виявляються підвищені цифри артеріального тиску.

При виявленні артеріальної гіпертензії вагітної необхідно ретельне обстеження: ЕКГ, періодичні аналізи сечі для виявлення білка, УЗД плода і доплерографія.

Лікування

Якщо жінка, у якої артеріальний тиск дещо підвищений (від 140/90 до 150/100 мм рт. ст.), прагне завагітніти або з’ясовується, що вона вагітна, то лікар зазвичай скасовує ліки, які вона приймала для зниження артеріального тиску (гіпотензивні ліки). Ймовірність того, що ліки будуть шкодити плоду, може бути більше, ніж користь від їх прийому для жінки. Щоб контролювати артеріальний тиск, жінці рекомендують обмежити споживання солі і зменшити фізичну активність.

Вагітна жінка, у якої артеріальний тиск підвищений помірно (від 150/90 до 180/110 мм рт. ст.), як правило, повинна продовжити приймати гіпотензивні засоби. Однак деякі ліки, безпечні для жінки, можуть шкодити плоду. Гіпотензивні препарати, які найчастіше призначають вагітним – це метилдопа і гідралазин.

Ліки, що знижують артеріальний тиск шляхом виведення з організму надлишкової рідини (сечогінні засоби), зменшують обсяг крові у вагітної жінки, але можуть впливати на ріст плода.

Якщо для зниження артеріального тиску жінка приймала сечогінний засіб, то після встановлення вагітності він зазвичай замінюється на метилдопу. Якщо необхідно, крім того, дається гідралазин. Щомісяця жінці проводять дослідження функції нирок, а за допомогою ультразвукового дослідження (УЗД) відстежують ріст плода. Пологи зазвичай індукують (тобто викликають штучно), як правило, на 38-му тижні вагітності.

Вагітна зі значно підвищеним артеріальним тиском (180/110 мм рт. ст.) потребує спеціального спостереження та догляду. Вагітність може дуже різко підвищити артеріальний тиск, що іноді призводить до набряку мозку, інсульту, ниркової та серцевої недостатності і може закінчитися смертю жінки.

У таких вагітних частіше відбувається передчасне відшарування плаценти від стінки матки, при цьому доставка плоду кисню і поживних речовин різко припиняється і плід може загинути. Навіть якщо плацента не відшаровується, підвищений артеріальний тиск може зменшувати кровопостачання плаценти, що уповільнює ріст плода. Якщо жінка не хоче переривати вагітність, їй потрібні більш сильнодіючі лікарські засоби для зниження артеріального тиску. Зазвичай таку жінку госпіталізують у другій половині вагітності або навіть раніше, щоб забез
печити захист її і плода. Якщо її стан погіршується, жінці можуть рекомендувати перервати вагітність, щоб врятувати її життя.
Ведення вагітності залежить від ступеня тяжкості артеріальної гіпертензії. Найчастіше при загрозі розвитку еклампсії може знадобитися індукування пологів.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *