Апное недоношених дітей

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Апное недоношених – стан, при якому у недоношеної дитини тимчасово зупиняється дихання, паузи тривають 6 і більше секунд. Клінічно значуще апное діагностується при паузах в диханні, супроводжуваних зміною кольору шкіри і брадикардією менше 100 ударів в хвилину, або якщо пауза триває більше 20 секунд.

Апное спостерігається у 25% немовлят, що народилися з вагою менше 2500 г, і у більше 80% немовлят, що народилися з вагою менше 1 кг. тобто чим більше недоношена дитина, тим більша ймовірність розвитку у нього апное.

Найчастіше воно відзначається в кінці першого тижня життя і потім протягом місяців, поки йде дозрівання недоношеної дитини, знижується.

Симптоми

Апное виглядає як короткочасне припинення дихання. В результаті насичення крові киснем знижується (гіпоксія), шкіра дитини синіє, розвивається брадикардія (частота серцевих скорочень менше 100 ударів в хвилину).

Після паузи дитина може почати посилено дихати, щоб компенсувати гіпоксію і ацидоз.

Причини

Апное недоношених виникає внаслідок незрілості дихального центру, розташованого в стовбурі головного мозку, а також незрілості хеморецепторної відповіді на гіпоксію (зниження рівня кисню в крові) і ацидоз.

Апное підрозділяється на центральне, обструктивне, змішане і рефлекторне.

Причинами центрального апное є: недоношеність, гіпоксія/ацидоз (наприклад при пневмонії), лікарські препарати, метаболічна причина (наприклад гіпоглікемія), сепсис або специфічна інфекція (менінгіт, енцефаліт), внутрішньочерепна кровотеча, відкритий артеріальний проток, аномалії розвитку мозку, некомфортні умови в інкубаторі (висока температура, швидке охолодження).

Причина обструктивного апное – блокування носових ходів (внаслідок вад розвитку або скупчення в них слизу, меконію), так як новонароджені дихають тільки носом.

Рефлекторно апное може виникати у відповідь на постановку нозогастральної трубки, гастроезофагеальний рефлюкс, дефекацію.

Діагностика

Діагностичні заходи при апное недоношених спрямовані на встановлення причини зупинок дихання. Дослідження включають: повний аналіз крові, виявлення бактерій в крові, сечі, спинномозкової рідини, рентген грудної клітки, рівень електролітів плазми крові, включаючи кальцій, магній і натрій, гази артеріальної крові і безперервний моніторинг насичення киснем, УЗД голови, може знадобитися ЕЕГ.
Обов’язково потрібно проводити моніторинг апное і електрокардіограми для своєчасного виявлення брадикардії.

Лікування

Необхідно стежити, щоб голова і шия дитини лежали на одній лінії, і класти її в основному на спину або на бік – це може запобігти звуженню дихальних шляхів. Якщо зупинки дихання тривають, особливо якщо дитина синіє від нестачі кисню або зменшується частота серцевих скорочень, часто призначають спеціальні препарати. Ці ліки стимулюють дихальний центр в головному мозку, в результаті дихання стає безперервним або паузи в диханні з’являються рідше. Якщо зупинки дихання повторюються часто, може бути необхідне підключення апарату штучної вентиляції легенів.

Шлунково-стравохідний рефлюкс лікують додаванням рисової каші в суміш дитини, за рахунок чого вона робиться густішою; піднімають узголів’я ліжка. Іноді, щоб зменшити частоту рефлюксу, призначають ліки.

Як правило, у недоношених дітей періоди апное стають більш рідкісними ще до того, як вони досягають віку повної доношеності (до часу, відповідного 34-му тижні вагітності), і повністю зникають до моменту виписки з лікарні. У розвинених країнах недоношених дітей з великою вагою, у яких тривають періоди апное, виписують додому з монітором діяльності серця або дихання. В Україні таке моніторування проводять рідко.

Наукові джерела:

Apnea of Prematurity, source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *