Анемії у вагітних

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Анемія – це захворювання, при якому кількість еритроцитів та вміст гемоглобіну (білка, який несе кисень) в них нижче норми.
Для вагітної жінки норма гемоглобіну становить 110 г/л. Все, що нижче цього показника, вважається анемією.

Симптоми

Анемія при вагітності може бути легкою, середньою і важкою.

Легка форма практично безсимптомна. Може бути легка блідість шкіри. Щоб виявити її необхідно вчасно здавати всі належні вагітним аналізи крові.

Симптомами анемії є: слабкість, швидка стомлюваність, сухість, лущення і блідість шкіри, тріщини на губах і «заїди в кутах рота, сухість і ламкість волосся, жовте забарвлення шкіри під носом, запаморочення, тахікардія, при важких формах – випадання волосся і часті непритомні стани, збочення смаку (прагнення їсти крейду, землю і т. д.), мимовільне сечовипускання при сміху, кашлі.

Найчастіше анемія проявляється в другій половині вагітності з піком між 29 і 36 тижнем.

Несприятливі наслідки анемії: токсикоз другої половини вагітності, підвищений ризик передчасних пологів, рясна кровотеча в пологах, затримка внутрішньоутробного розвитку плода.

Причини

Об’єм крові під час вагітності зростає, тому помірне зменшення концентрації еритроцитів і гемоглобіну (гемодилюція) вважається нормальним процесом.

Під час вагітності потрібна більша кількість заліза, яке необхідне для вироблення еритроцитів, оскільки вагітна повинна забезпечувати необхідними речовинами як себе, так і плід. Найпоширеніший різновид анемії під час вагітності – це залізодефіцитна анемія, зазвичай викликається нестачею заліза в раціоні. Даний вид анемії, однак, може посилюватися із-за наявного дефіциту заліза, який розвинувся в результаті його втрат під час менструацій або попередньої вагітності. Рідше анемія виникає через нестачу в раціоні фолієвої кислоти (вітаміну групи В), також необхідної для вироблення еритроцитів.

Діагностика

Головною лабораторною ознакою залізодефіцитної анемії є низький колірний показник (показує вміст гемоглобіну в еритроциті) – нижче 0,85.

Рівень гемоглобіну в крові – нижче 110 г/л.

Кількість еритроцитів може спочатку підвищуватися, потім знижується, самі червоні клітини крові стають більш дрібними.

Аналіз на залізо сироватки крові показує зниження його рівня.

Отже, основні критерії залізодефіцитної анемії: низький колірний показник, зниження рівня гемоглобіну, зниження феритину сироватки і процента насичення трансферину.

Лікування

Анемію, що виникла через нестачу заліза, лікують препаратами заліза. Такі препарати не становлять ніякої небезпеки для плода, але можуть викликати розлад шлунка і запор у вагітної, особливо при прийомі великих доз. Питання про те, чи повинні всі вагітні жінки приймати препарати заліза, спірне. Однак, як правило, вагітній жінці радять приймати ці препарати, навіть якщо кількість еритроцитів в її крові і вміст гемоглобіну в них нормальні; це повинно гарантувати, що в її організм у міру розвитку вагітності надходить достатня кількість заліза, як для самої жінки, так і для плода. Анемію, викликану дефіцитом фолієвої кислоти, лікують препаратами фолієвої кислоти, прийнятими всередину (перорально). Підходи до лікування вагітних жінок, що мають серповидноклітинну анемію (спадкове захворювання, при якому є патологія гемоглобіну), менш розроблені; іноді необхідне переливання крові.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *