Анемія при хронічних захворюваннях

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Такі анемії відносяться до вторинних і стають ускладненням основного захворювання. Чим важче протікає хвороба, тим більш важка розвивається анемія, але хронічне захворювання рідко викликає яскраво виражену анемію. Гематокрит (процентний вміст еритроцитів в крові) іноді падає нижче 25% (норма 42-50% у чоловіків і 38-47% у жінок), а рівень гемоглобіну стає нижче 80 г в 1 л крові (норма 125-160 г в 1 л).

Симптоми

Оскільки ця форма анемії розвивається повільно і частіше буває легкою, зазвичай вона не супроводжується ніякими симптомами. Якщо ж симптоми виникають, то вони є наслідком переважно основної хвороби, що викликала анемію, а не самої анемії.

Результати лабораторних аналізів побічно можуть вказувати на те, що причиною анемії є хронічна хвороба, але вони не дозволяють підтвердити діагноз. Тому лікарі спочатку прагнуть виключити інші причини анемії, наприклад кровотечу або дефіцит заліза.

Причини

Хронічні захворювання часто призводять до анемії, особливо в літньому віці. Інфекція, запалення, злоякісна пухлина можуть привести до придушення вироблення еритроцитів в кістковому мозку. При цьому залізо, що міститься в кістках, не може використовуватися еритроцитами, що розвиваються, тому дана форма анемії часто називається анемією реутилізації заліза.

При хронічних захворюваннях можливе зниження засвоєння заліза. Можливі мікро крововтрати або вкорочення часу життя еритроцитів.

У всіх людей самі звичайні інфекції і запальні захворювання, наприклад артрит і тендовагініт, супроводжуються зменшенням вироблення еритроцитів в кістковому мозку, приводячи до зменшення їх кількості в крові. Однак анемія розвивається тільки в разі важкого і тривалого (хронічного) перебігу цих захворювань.

Діагностика

Клініко-лабораторні показники при анемії в результаті хронічних захворювань не мають чіткої картини. Знижується гематокрит і рівень гемоглобіну. Еритроцити можуть бути нормального розміру, а можуть бути збільшені або зменшені, нормальної форми, колірний показник також в нормі, середня тривалість життя еритроцитів дещо укорочена; рівень вітаміну В12 і фолієвої кислоти залишається в нормі, а вміст еритропоетину – нормальний або злегка підвищений, підвищений і рівень інгібуючих факторів еритропоезу.

При диференціальному діагнозі потрібно виключити залізодефіцитну і постгеморагічну (в результаті хронічної крововтрати) анемію.

Лікування

При цій формі анемії специфічного лікування не існує: лікувати слід хворобу, що стала причиною анемії. Прийом заліза або вітамінів не ефективний. У рідкісних випадках, якщо анемія важка, потрібно переливання еритроцитарної маси або призначення еритропоетину (гормону, що стимулює вироблення еритроцитів в кістковому мозку).

Наукові джерела:

  • Долгов, В.В. Лабораторная диагностика анемий/В.В. Долгов, С.А. Луговская, Т.В. Морозова, М.Е. Почтарь//М. – Тверь, «Триада». 2009. – 148 с
  • Fleming, M.D. The Regulation of Hepcidin and Jts Effects on Systemic and Cellular Jron Metabolism/M.D. Fleming//Hematology. 2008. – P. 151-158.
  • Hugman, A. Hepcidin: an important new regulator of iron homeostasis/A.Hugman//Clin.Lab.Haem. 2006. – V. 28. –P 75-83/
  • Weiss, G. Anemia of Chronic Disease/G. Weiss, L.T. Goodnough//N. Engl.J.Med. 2005. – V. 352. – P.1011-1023.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *