Анемія внаслідок крововтрати

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Кровотеча – найбільш поширена причина анемії. Внаслідок втрати крові вода з тканин швидко надходить в кровоносне русло – таким способом організм намагається підтримати обсяг крові в кровоносних судинах. В результаті кров розбавляється, і процентний вміст еритроцитів зменшується. Надалі збільшення вироблення еритроцитів призводить до усунення анемії. Однак спочатку анемія може бути важкою, особливо якщо вона розвивається швидко від раптової втрати крові.

Раптова втрата великої кількості крові може призводити до двох порушень: зниження артеріального тиску (оскільки кількості рідини, що залишається в кровоносних судинах, недостатньо) і зменшення доставки кисню органам – у зв’язку з тим, що зменшується кількість несучих кисень еритроцитів. Те й інші стани можуть сприяти виникненню інфаркту міокарда, інсульту або призвести до смерті.

Швидкість втрати крові – основний фактор, що визначає тяжкість симптомів. Якщо втрата крові відбувається швидко – протягом декількох годин або швидше, то втрата третини її обсягу становить небезпеку для життя. Коли організм втрачає кров повільно – протягом декількох днів або тижнів, втрата навіть до двох третин об’єму крові може викликати лише стомлюваність і слабкість або взагалі не супроводжуватися ніякими симптомами.

Симптоми

Анемія, спричинена кровотечею, може бути легкою або тяжкою і відповідно супроводжуватися різними симптомами. Іноді не спостерігається жодних симптомів, в інших випадках з’являються запаморочення, спрага, потовиділення, слабкий і частий пульс та почастішання дихання. Вельми поширений симптом – запаморочення, що виникає при зміні положення тіла, коли людина сідає або встає (ортостатична гіпотензія). Анемія також може стати причиною сильної стомлюваності, задишки, болі в грудях і, якщо вона досить важка, привести до смерті.

Причини

Причиною гострої крововтрати і, як наслідок анемії, може стати нещасний випадок, операція, пологи або розрив великої кровоносної судини.

Хронічна втрата крові (в результаті безперервного або повторюваного кровотечі) зустрічається набагато частіше, ніж гостра. Кровотеча може виникати з різних органів. Найлегше визначити анемію, що розвинулася від втрати крові при багаторазових носових або гемороїдальних кровотечах. Причину анемії при хронічній кровотечі з інших джерел – наприклад виразки шлунка або дванадцятипалої кишки, поліпів та злоякісної пухлини товстої кишки – іноді не відразу вдається розпізнати, оскільки часто виділяється лише невелика кількість крові і її не видно в калі як червона кров. Ця крововтрата називається прихованою, проте вона теж призводить до анемії.
Інші причини хронічної крововтрати – пухлини нирок або сечового міхура, при яких відбувається втрата крові з сечею, а також важкі менструальні кровотечі.

Діагностика

Гостра постгеморагічна анемія зазвичай проста в діагностиці, оскільки розвивається завжди, після масивної крововтрати.
Хронічна анемія після крововтрати (постгеморагічна) відноситься до залізодефіцитних анемій. В аналізі крові визначається низький колірний показник (менше 0,85), низький вміст гемоглобіну в крові, мікроцитоз (дрібні еритроцити) і їх морфологічні зміни.

У зв’язку з хронічною крововтратою виникає гіпоксія тканин і органів. В результаті може розвинутися жирова дистрофія міокарда (“тигрове серце”), печінки, нирок, дистрофічні зміни в клітинах головного мозку. В серозних і слизових оболонках з’являються множинні точкові крововиливи.

За ступенем тяжкості анемія може бути легкою (вміст гемоглобіну від 110 до 90 г/л), середньої тяжкості (вміст гемоглобіну від 90 до 70 г/л) і важкою (вміст гемоглобіну нижче 70 г/л).

Лікування

Лікування залежить від того, наскільки швидко відбувається втрата крові і наскільки важка анемія. Переливання еритроцитів – єдино надійний метод лікування при швидкій втраті крові і важкій анемії. При цьому кровотечу необхідно зупинити якомога швидше, для чого треба в першу чергу знайти і ліквідувати джерело крововтрати. Коли втрата крові відбувається поступово і в невеликих кількостях, а ане
мія не дуже важка, організм може виробляти достатньо еритроцитів, щоб компенсувати анемію без переливання крові. Під час кровотечі організм втрачає залізо, яка потрібна для синтезу еритроцитів, тому при даній формі анемії хворі повинні приймати препарати заліза, зазвичай у формі таблеток.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *