Аневризма

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Ускладнення
  5. Діагностика
  6. Лікування
  7. Профілактика

Опис

Аневризма – вибухання (розширення) стінки артерії, найчастіше аорти.

Вибухання, як правило, утворюється в області ослаблення стінки. Хоча аневризми можуть розвиватися на будь-якій ділянці аорти, три чверті з них виникають у сегменті, який проходить через черевну порожнину. Аневризми бувають округлими (мішковидними) або трубкоподібними (грибоподібними); останні зустрічаються частіше.

Симптоми

Симптоми аневризми залежать від її розмірів і розташування. Так, невелика аневризма судин головного мозку може ніяк не проявляти себе (поки не розірветься). Велика аневризма чинить тиск на структури головного мозку, викликаючи відповідні її розташуванню порушення. Це можуть бути головні болі, оніміння, слабкість або параліч одного боку обличчя, розширені зіниці, замутнений зір.
Часто аневризми бувають безсимптомними і виявляються випадково при ультразвуковому або рентгенологічному дослідженні.

Причини

Аневризми аорти зазвичай є наслідком атеросклерозу, який послаблює стінку аорти, так що тиск зсередини призводить до її вибухання. В аневризмі часто утворюється згусток (тромб), який може поширюватися по всій стінці. Підвищений артеріальний тиск і куріння збільшують ризик розвитку аневризми. Травми, запальні хвороби аорти, спадкові захворювання сполучної тканини, наприклад, синдром Марфана, а також сифіліс можуть привертати до розвитку аневризм. При синдромі Марфана найбільш ймовірно утворення аневризми в висхідному відділі аорти (відділі, який виходить безпосередньо з серця).

Аневризми можуть розвиватися і в інших артеріях. Одні є наслідком вродженої слабкості стінки судини або атеросклерозу, інші – результатом пошкоджень, викликаних травмою, вогнепальним пораненням, бактеріальним або грибковим ураженням стінки артерії, яке зазвичай починається в іншому місці, часто в серцевому клапані. Інфікування аневризми артерії, що веде до мозку, особливо небезпечно.

Ускладнення

Аневризма небезпечна ризиком розриву в будь-який момент. Це, в свою чергу, викличе масивну кровотечу або до крововиливу в орган, що пов’язано з високим ризиком смерті.

Аневризма судин головного мозку може викликати минущі неврологічні розлади або спровокувати ішемічний інсульт.

Ускладненням розриву черевної аорти може стати ураження судин нижніх кінцівок, черевної порожнини або ішемічний інсульт головного мозку.

Аневризма серця, яка розвинулася в момент інфаркту або в перші два тижні після нього, вкрай небезпечна розривом, що завжди призводить до смерті.

Аневризми периферичних артерій небезпечні утворенням великих тромбів. Тромб може потрапити в судини життєво важливих органів. Аневризма може віджимати вену, яка проходить поруч і спровокувати варикозне розширення вен, набряк кінцівки. При тиску на сусідній нерв є ризик розвитку нейропатій.

Діагностика

Для діагностики використовуються такі методи: ангіографія, КТ-ангіографія, МР-ангіографія, УЗД-доплерографія. Ці методи дозволяють візуалізувати кровотік і побачити патологічне розширення судини.

Лікування

При аневризмах застосовують хірургічний метод лікування, при якому уражений сегмент судини вирізують і замінюють або пластиковим протезом, або ділянкою кровоносної судини з іншої частини тіла.

Профілактика

До заходів профілактики аневризм відносяться усунення факторів розвитку атеросклерозу (дієта повинна виключати жирні сорти м’яса, висококалорійні продукти, відмова від куріння, ведення здорового образу життя), контроль над захворюваннями, які можуть спровокувати аневризму (гіпертонія, цукровий діабет).

Важливу роль в попередженні ускладнень аневризм відіграють профілактичні дослідження судин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *