Ангіоми

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Ангиома – це доброякісна пухлина, що представляє собою розростання кровоносних або лімфатичних судин, які, як правило, локалізуються під шкірою і є причиною зміни її кольору на червоний або фіолетовий.

Ангіоми часто формуються як у внутрішньоутробному періоді, так і після народження і можуть класифікуватися як родимі плями. Ангіоми є у третини всіх новонароджених, багато з них зникають самі собою. За зовнішнім виглядом вони варіюють у різних людей і зазвичай є тільки косметичними дефектами. Можуть бути поодинокими і множинними.

Найчастіше зустрічаються: винні плями, капілярні гемангіоми, кавернозні гемангіоми, павукоподібні ангіоми і лімфангіоми.
Винні плями – плоскі, рожеві, червоні або багряні утворення; як правило, носять вроджений характер.

Капілярні гемангіоми – підняті, яскраво-червоні утворення, розміри яких варіюють від 1,3 до 10 см в діаметрі. Зазвичай вони розвиваються незабаром після народження і повільно збільшуються в перші кілька місяців життя. Більше ніж 75% з них повністю зникають до 7 років, але деякі залишаються у вигляді зморшкуватих, коричневих плям.

Кавернозні гемангіоми – підняті червоні або багряні утворення, що складаються з патологічних, збільшених кровоносних судин; як правило, вроджені.

Павукоподібні ангіоми – яскраво-червоні утворення, які мають в центрі червоно-багряну пляму з тонкими відростками, що нагадують лапки павука. Тиск на центр плями (кровоносну судину, який є джерелом крові в павукоподібної ангіоми) може привести до його зникнення, але тимчасово.

Лімфангіоми – вузли на шкірі, утворені скупченням збільшених лімфатичних судин.

Симптоми

Ангіоми виглядають як окремі червонуваті або синьо-багряні плями, або вузлуваті утворення темно-синього кольору, покритих тонкою шкірою або слизовою оболонкою, або чіткі припухлості. Якщо натиснути на ангіому, вона зблідне або зникне, так як заповнена кров’ю. Після припинення тиску ангіома з’являється знову.

Лімфангіоми мають жовтувато-коричневий колір, але іноді бувають червонуватими. При пошкодженні або пункції вони виділяють безбарвну рідину.

Причини

Причина появи ангіоми – це порушення внутрішньоутробного розвитку кровоносних або лімфатичних судин. Ангиома – це розширені або новостворені судини.

Павукоподібні ангіоми виникають, як правило, в невеликій кількості, за винятком хворих з цирозом печінки, у яких часто розвивається багато павукоподібних ангіом; ці утворення виникають у жінок під час вагітності та при використанні протизаплідних засобів, прийнятих всередину (пероральних контрацептивів).

Діагностика

Характерні ознаки ангіом – типовий колір і здатність зникати при натисканні. Це характерно при розташуванні ангіом на шкірі або слизових.

При розташуванні ангіом на внутрішніх органах застосовують: рентгенографію, ангіографію, комп’ютерну томографію.

Лікування

Лікування великих або таких, що порушують функцію органу ангіом потрібно проводити в ранньому дитинстві, щоб уникнути поширення прогресуючих ангіом. Методи лікування: рентгенотерапія, хірургічне видалення, кріодеструкція, електрокоагуляція, фотолазеркоагуляція або застосування хімічних речовин.

При злоякісному переродженні пухлини необхідне комбіноване лікування (хірургічне видалення з подальшою рентгено – або хіміотерапією).
Винні плями зазвичай не проходять, але іноді невеликі плями на обличчі можуть зникати протягом декількох місяців. Вони безпечні з точки зору фізичного здоров’я, але являють собою психологічну проблему. Невеликі винні плями можна загримувати косметичним кремом. Якщо пляма заважає, його видаляють лазером.

Капілярні гемангіоми зазвичай не потребують лікування, якщо вони не розташовані біля очей або інших життєво важливих органів, де можуть порушувати їх функції. Щоб зменшити пляму, призначають кортикостероїдний (гормональний) препарат преднізолон всередину (перорально); він, як правило, ефективний, якщо приймати його відразу після того, як пляма починає збільшуватися. Капілярні гемангіоми в рідкісних випадках видаляють хірургічним шляхом, оскільки ймовірно велике рубцювання.

Кавернозні гемангіоми іно
ді кровоточать, після чого можуть частково зникати, але без лікування вони в рідкісних випадках зникають повністю. У дітей прийом преднізолону всередину (перорально) може усувати кавернозні гемангіоми. Невеликі кавернозні гемангіоми іноді руйнують за допомогою електрокоагуляції – процедури, при якій використовується місцевий анестезуючий (знеболюючий) засіб і нагрітий електричний зонд. Іноді необхідно хірургічне видалення, особливо в тих випадках, коли посилене кровопостачання кавернозної гемангіоми викликає збільшення руки або ноги.

Павукоподібні ангіоми зазвичай не викликають ніяких симптомів; зникають без лікування протягом 6-9 місяців після пологів або після припинення використання контрацептиву. Якщо лікування необхідно з косметичних причин, центральний кровоносну судину може бути зруйнований електрокоагуляції (використовується місцевий анестезуючий засіб і нагрітий електричний зонд).

Лімфангіоми зазвичай не вимагають лікування, але можуть бути видалені хірургічним шляхом. Однак така операція вимагає видалення великої кількості шкіри і підшкірної тканини, оскільки лімфангіоми ростуть глибоко під поверхнею шкіри.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *