Анафілаксія

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Анафілаксія-гостра, загальна, потенційно небезпечна і загрозлива для життя реакція у людини, раніше сенсибілізованого певним алергеном, що виникає при повторному контакті з ним.

Найбільш грізний стан – анафілактичний шок. Його поширеність – 5 випадків на 100 000.

Найбільш поширені форми анафілаксії-лікарська, на укуси комах і харчова.

Симптоми

Анафілактичний шок може розвинутися відразу після контакту з алергеном або через кілька годин після нього.

Першим симптомом є різко виражена місцева реакція в місці попадання алергену в організм: незвично сильний біль, набряк, почервоніння в місці, наприклад, укусу комахи або ін’єкції лікарського препарату, сильний свербіж, що швидко поширюється по всій шкірі.

При харчовій алергії першим симптомом може бути різкий біль в животі, нудота і блювота, набряк порожнини рота і гортані.

Потім приєднується бронхоспазм і ларингоспазм, виникає різке утруднення дихання, хрипи, гіпоксія. Стінки кровоносних судин починають пропускати рідину, що викликає набряклість і кропив’янку. Серце працює неправильно, скорочується неритмічно і гірше перекачує кров.
Хворий блідне або навіть синіє. У нього різко падає артеріальний тиск і він втрачає свідомість.

Анафілактичний шок розвивається надзвичайно швидко і може призвести до смерті протягом декількох хвилин.

Причини

Анафілаксія може бути викликана будь-яким алергеном. Як правило, вона виникає у відповідь на ліки, укуси комах, деякі продукти або ін’єкції алергену при імунотерапії. Анафілаксія не виникає при первинному впливі алергену. Наприклад, перше введення пеніциліну або перший укус бджоли не призводять до анафілаксії, але повторний вплив може спровокувати її. Однак багато людей не можуть згадати перший контакт з алергеном.

Анафілактична реакція починається, коли алерген надходить в кров і реагує з антитілами – імуноглобулінами класу E (IgE). Ця реакція стимулює виділення клітинами гістаміну та інших речовин, залучених в запальні реакції.

Анафілактоїдні реакції нагадують анафілактичні реакції, але можуть виникати після першого введення деяких ліків (наприклад, поліміксину, пентамина, наркотичних, а також контрастуючих речовин, використовуваних для рентгенологічних досліджень). Механізм цих реакцій не пов’язаний з участю IgE, тому вони не є алергічними. Аспірин та інші нестероїдні протизапальні засоби викликають анафілактоїдні реакції у деяких людей, особливо страждають хронічним алергічним ринітом і носовими поліпами.

У людини, яка перенесла анафілаксію після укусу бджоли, дуже висока ймовірність повторення такого епізоду при наступному укусі. Це справедливо і для повторної дії будь-якого іншого алергену, наприклад ліки. Проведення шкірної проби при кожному призначенні лікарського засобу не раціонально. Однак її роблять людям, що мали в минулому алергію на сироватку тварини (наприклад, на одержуваний з крові коней правцевий анатоксин) або пеніцилін перед призначенням цих речовин.

Діагностика

Якщо при укусі комахи або вживанні в їжу якихось речовин у людини розвивається відповідна симптоматика (біль, нудота або блювота, блідість або ціаноз, набряк обличчя і шиї) можна запідозрити анафілаксію. Надалі починається утруднення дихання і втрата свідомості.
Поява кропив’янки і місцевого набряку полегшує діагностику.

Лікування

Перший засіб при лікуванні анафілаксії – введення адреналіну. Люди, що мають алергічну реакцію на укуси комах або деякі продукти, а особливо ті, які перенесли анафілаксію, повинні завжди мати при собі шприц з адреналіном, щоб вжити невідкладних заходів у разі необхідності.

Зазвичай адреналін припиняє анафілактичну реакцію. Однак якщо вона зберігається, чоловік повинен бути як можна швидше доставлений у відділення інтенсивної терапії лікарні, оскільки йому необхідно постійне спостереження за станом серцево-судинної і дихальної систем з можливістю швидкого проведення більш складних заходів.

Тривала імунотерапія запобігає анафілаксію у людей, що реагують на алергени, контакту з якими неможливо уникнути, наприклад на отруту комах. Імунотерапію не використовують, коли кон
такт з “винною” речовиною можна не допустити, наприклад якщо це пеніцилін або інші ліки. Однак якщо людина потребує препарату (наприклад, в анатоксині, одержуваному з сироватки коня), йому можна швидко зробити гіпосенсибілізацію під контролем лікаря в поліклініці або лікарні.

У деяких людей розвиваються анафілактоїдні реакції на контрастуючі речовини, використовувані для проведення спеціальних рентгенологічних досліджень. Хоча лікарі прагнуть не призначати таким пацієнтам ці процедури, що існують захворювання, які не можуть бути діагностовані іншим способом. У подібних випадках застосовують особливі контрастні засоби, що зменшує ймовірність анафілактоїдних реакцій. Крім того, перед введенням контрасту призначають ліки, які блокують анафілактичні реакції, наприклад преднізолон, димедрол або ефедрин.

Наукові джерела:

  • Khan, BQ; Kemp, SF (2011 Aug). Pathophysiology of anaphylaxis.. Current opinion in allergy and clinical immunology
  • Anaphylaxis, Author: Stephen F Kemp, MD, FACP; Chief Editor: Michael A Kaliner, MD;http://emedicine.medscape.com/article/135065-overview#showall

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *