Алергія на домашніх тварин

Вміст:

 1. Опис
 2. Симптоми
 3. Коли звернутися до лікаря?
 4. Причини
 5. Фактори ризику
 6. Ускладнення
 7. Як підготуватися до прийому лікаря?
 8. Діагностика
 9. Лікування
 10. Зміна способу життя і домашнє лікування

Опис

Алергія на домашніх тварин — це алергічна реакція на білки, що містяться в клітинах шкіри (епідермісу), слини або сечі тварин. Ознаками алергії на домашніх тварин є чхання і нежить, характерні для полінозу. Деякі люди можуть також відчувати напади астми, що супроводжуються бронхіальною обструкцією і утрудненням дихання.

Найчастіше алергія на домашніх тварин викликана контактом з лусочками лупи, які складаються з мертвих клітин шкіри. Будь-яка тварина, що має хутро, може бути причиною алергії. Найчастіше це кішки, собаки, гризуни і коні.

Якщо у вас є алергія на домашніх тварин, краща максимально скоротити спілкування з ними. Лікарські препарати або інші види лікування можуть бути необхідні для полегшення симптомів і лікування астми.

Симптоми

Прояви алергії на домашніх тварин можуть бути різними. Симптоми алергічного ринокон’юнктивіту (полінозу, або сінної лихоманки):

 • Чхання
 • Нежить
 • Свербіж, почервоніння очей, сльозотеча
 • Закладеність носа
 • Сверблячка в області носа, верхнього піднебіння, глотки
 • Наявність виділень по задній стінці глотки
 • Кашель
 • Часті пробудження вночі
 • Набряки, синява під очима

Діти можуть часто терти кінчик носа.

Якщо алергія супроводжується бронхіальною астмою, можуть розвиватися такі симптоми:

 • Утруднене дихання
 • Відчуття стиснення, болі в грудях
 • Сухі свистячі хрипи на видиху
 • Проблеми зі сном, викликані задишкою, кашлем або хрипами

Шкірні прояви алергії

У деяких людей алергія на домашніх тварин проявляється симптомами з боку шкіри. Розвивається алергічний дерматит — реакція імунної системи, що призводить до запалення шкіри.

Прямий контакт з домашнім тваринам може призвести до появи симптомів алергічного дерматиту, таких як:

 • Пухирі, кропив’янка
 • Екзема
 • Свербіж шкіри

Коли звернутися до лікаря

Деякі ознаки і симптоми алергії для домашніх тварин, такі як нежить або чхання, нагадують застуду. Іноді буває важко зрозуміти, застуда це або алергія. Якщо симптоми зберігаються протягом більш ніж одного тижня, ймовірно, що у вас алергія.

Якщо у вас є виражені симптоми, такі як важка закладеність носа, проблеми зі сном або хрипи, зверніться до лікаря. Зверніться за невідкладною допомогою, якщо задишка швидко наростає або з’являється при невеликій фізичній активності або кількість сухих хрипів збільшується.

Причини

Алергія виникає, коли імунна система реагує на чужорідні речовини, такі як пилок, цвіль або шерсть і лупу домашніх тварин.
Імунна система виробляє білки, які називаються антитілами. Ці антитіла захищають вас від чужорідних речовин, які можуть викликати захворювання або інфекцію. Алергія розвивається, коли ваша імунна система починає виробляти антитіла до певних алергенів, як ніби вони становлять небезпеку, навіть якщо це не так. Коли ви контактуєте з алергеном, наприклад, вдихаючи його, ваша імунна система реагує і запускає запальну реакцію, яка реалізується в носових ходах або легенів. Тривалий або регулярний вплив алергену може привести до розвитку хронічного запалення і бронхіальної астми.

Кішки і собаки

Алергію викликають клітини епідермісу (лупа), слина, сеча, піт і шерсть. Лупа являє собою особливу проблему, оскільки її частки дуже малі і можуть залишатися в повітрі протягом тривалого періоду часу. Вона також легко збирається на м’яких меблів і прилипає до одягу.
Слина тварин може тривало зберігатися на килимах, постільній білизні, меблях та одязі. Частки висохлої слини стають аероалергеном.
Так звані гіпоалергенні породи кішок і собак линяють менше, ніж інші, але насправді вони не гіпоалергенні.

Гризуни і кролики

До домашніх гризунів відносяться миші, піщанки
, хом’яки і морські свинки. Алергени містяться, як правило, в шерсті, мертвих клітинах епідермісу (лупи), слині і сечі. Пил з посліду або тирси, що знаходяться в нижній частині клітини, також може бути аероалергеном. Лупа, шерсть і слина кроликів є алергенами.

Інші домашні тварини

Тварини, які не мають хутра, такі як рибки і рептилії, рідко стають причиною виникнення алергії.

Фактори ризику

Алергія на домашніх тварин зустрічаються досить часто. Однак, ризик її розвитку підвищується, якщо у ваших кровних родичів є алергічні захворювання і астма.

Контакт з домашніми тваринами в ранньому віці може впливати на ризик розвитку алергії. Деякі дослідження показали, що діти, які в перший рік життя контактували з домашніми собаками, в дитячому віці можуть мати більш високу стійкість до інфекцій верхніх дихальних шляхів, ніж діти, які росли в сім’ях, де собак не було.

Ускладнення

Синусити

Постійне (хронічне) запалення слизової носових ходів, викликані алергією на домашніх тварин, алергія може викликати обструкцію (закупорку) отворів навколоносових синусів — порожнин, які пов’язані з носовими ходами. Наявність обструкції підвищує ризик розвитку бактеріальних інфекцій навколоносових синусів, таких як синусит.

Задуха

Люди, які страждають астмою і алергією на домашніх тварин, часто насилу можуть контролювати симптоми захворювання. У них підвищується ризик розвитку важких нападів астми, які вимагають невідкладної або екстреної медичної допомоги.

Як підготуватися до прийому лікаря?

Якщо вас турбують нежить, чхання, хрипи, задишка або інші симптоми, які можуть бути пов’язані з алергією, вам варто почати з відвідин сімейного лікаря або лікаря загальної практики. Оскільки час прийому може бути коротким, а обговорити потрібно багато чого, бажано підготуватися заздалегідь.

Що ви можете зробити

 • Запишіть, які симптоми ви відчуваєте, включаючи ті, які можуть здаватися не пов’язаними з алергією.
 • Запишіть дані наявності алергії і астми у ваших кровних родичів. Вкажіть конкретні види алергії, якщо знаєте.
 • Складіть список всіх лікарських препаратів, а також вітамінів і добавок, які ви приймаєте.
 • Запитайте лікаря, чи повинні ви припинити приймати будь-які ліки, наприклад, антигістамінні препарати, які можуть впливати на результати шкірного алергічного тесту.

Підготовка списку питань допоможе вам найбільш ефективно використовувати час на прийомі у лікаря. Якщо ви вважаєте, що ваші симптоми пов’язані з алергією на домашніх тварин, ви можете задати лікарю наступні питання:

 • Що є найбільш ймовірною причиною моїх симптомів?
 • Чи існують які-небудь інші можливі причини?
 • Чи потрібно мені провести будь-які тести на алергію?
 • Чи варто мені звернутися до лікаря, що спеціалізується на алергічних захворюваннях?
 • Яке лікування буде оптимальним?
 • У мене є інші супутні захворювання. Як найкращим чином поєднувати їх лікування з лікуванням алергії?
 • Якщо у мене алергія на домашніх тварин, чи можу я мати вдома вихованців?
 • Які зміни в будинку варто зробити, щоб зменшити симптоми?
 • Чи існують дешевші препарати-дженерики в якості альтернативи тим, які ви мені призначили?
 • Чи існують будь-які брошури та інші друковані матеріали, які я можу взяти з собою додому? Які сайти ви порекомендуєте відвідати?

На додаток до питань, які ви підготували, не соромтеся задавати інші питання під час вашого призначення.

Чого очікувати від вашого лікаря

Ваш лікар може задати вам ряд питань. Будьте готові відповісти на них — це допоможе вам заощадити час для обговорення того, що ви хочете. Ваш лікар може попросити:

 • Коли у вас вперше виникли симптоми?
 • Чи погіршується ваш стан в певний час доби?
 • Чи посилюються ваші симптоми, коли ви знаходитесь в спальні або інших кімнатах?
 • Чи є у вас є домашні тварини, і чи заходять вони у вашу спальню?
 • Чи намагалися ви зробити що-небудь для полегшення ваших симптомів? Чи допомогло вам що-небудь?
 • Чи погіршує що-небудь ваш стан, і, якщо так, то що саме?

Якщо у вас є астма

Якщо у вас була діагностована астма і симптоми цього захворювання насилу піддаються контролю, лікар розпитає вас про алергічні захворювання. Хоча алергічна астма є найбільш поширеним видом астми, зв’язок між цими двома станами алергії може бути не завжди очевидна.

Якщо причиною розвитку астми є алергія на пилок, то
загострення астми носять сезонний характер і виявити їх причину не важко. Наприклад, контролювати симптоми астми стає важче протягом короткого проміжку часу на початку літа.

З іншого боку, причиною алергії може бути контакт з домашніми тваринами. В такому випадку ви можете бути схильні до впливу алергенів цілий рік. Навіть якщо у вас немає вихованців, контакт з алергенами може статися, якщо ви знаходитесь в гостях, на роботі чи навчанні, оскільки на одязі оточуючих можуть перебувати частинки шкіри, вовни і слини домашніх тварин. В такому разі, може бути важко розпізнати, що саме алергія погіршує перебіг астми, хоча по суті, саме вона є основною причиною.

Що ви можете зробити

Якщо ви підозрюєте у себе алергію на домашніх тварин, прийміть заходи, щоб звести до мінімуму контакти з потенційними алергенами. Не пускайте вихованців в спальню, не дозволяйте їм підходити до м’яких меблів, після контакту з тваринами відразу ж мийте руки.

Діагностика

Лікар може запідозрити наявність алергії на домашніх тварин на підставі ваших відповідей на його питання, симптомів та даних огляду носових ходів. Для цього лікар використовує лобовий рефлектор і спеціальний інструмент, що дозволяє оглянути стан слизової носових ходів. При алергії слизова оболонка носових ходів виглядає набряклою, блідою або ціанотичною (синюватою).

Шкірний алергічний тест

З метою виявлення конкретних алергенів виконується шкірний алергій тест, для проведення лікар може направити вас до алерголога — фахівця з алергічних захворювань.

Тест проводиться наступним чином. Невеликі кількості очищених екстрактів різних алергенів (у тому числі білків тканин і фізіологічних рідин тварин), наносяться на поверхню шкіри, звичайно в області передпліччя, іноді — верхній частині спини. На місцях нанесення розчину робиться насічка скарифікатором або прокол тонкою голкою.

Лікар або медсестра оцінюють результати тесту через 15 хвилин. Наприклад, якщо у вас є алергія на кішок, у тій області, куди був нанесений екстракт відповідного алергену, утворюється червоний сверблячий пухир. Найбільш частими побічними ефектами шкірного алергічного тесту є свербіж і почервоніння шкіри, які проходять через 30 хвилин.

Аналіз крові

У деяких випадках шкірний тест не може бути виконаний через стан шкірних покривів або дії лікарських препаратів. В якості альтернативи лікар може призначити аналіз крові, який дозволяє визначити наявність антитіл до різних поширених алергенів, включаючи різні види алергенів тварин. Цей тест також допомагає виявити, наскільки ви сенсибілізовані до алергену.

Лікування

Перше, що необхідно зробити для лікування алергії, — це звести до мінімуму контакт з алергенами. Якщо вам вдасться це зробити, алергічні реакції стануть менш частими і важкими. Тим не менш, часто буває важко або неможливо повністю уникнути впливу алергенів. Навіть якщо у вас немає домашніх тварин, ви можете несподівано зіткнутися з їх алергенами, оскільки на одязі оточуючих вас людей осідають частинки шкіри, вовни, слини і сечі тварин.

Крім того, для контролю над симптомами алергії вам може знадобитися застосування протиалергічних препаратів.

Медикаментозне лікування

Лікар може призначити вам приймати один з наступних препаратів для усунення симптомів полінозу (алергічного риніту, або сінної лихоманки):

 • Антигістамінні препарати блокують дію гістаміну — речовини, яка виробляється клітинами імунної системи і бере участь в розвитку алергічних реакцій. Ці препарати допомагають зменшити свербіж, чхання і нежить. Антигістамінні препарати рецептурного відпуску у вигляді назальних спреїв включають Азеластин (Астелін, Астепро) і Олопатадин (Патаназ), препарати безрецептурного відпуску у вигляді таблеток для прийому всередину — Фексофенадин (Алегра), лоратадин (Кларитин, Алаверт) і цетиризин (Зіртек); Безрецептурні антигістамінні сиропи дозволені до застосування у дітей. Також можуть застосовуватися препарати у вигляді таблеток для прийому всередину, такі як левоцетиризином (Ксизал) і дезлоратадину (Кларинекс), і інші. Вони відпускаються за рецептом.
 • Кортикостероїди випускаються у вигляді назальних спреїв. Вони можуть зменшити запалення і контролювати симптоми полінозу. Ці препарати включають флутиказон (Флоназ), мометазону фуроат (Назонекс), триамцинолон (Назакорт AQ) і Циклесонид (Омнарис). Кортикостероїди у вигляді назальних спреїв містять низьку
  дозу препарату і мають менше побічних ефектів, ніж кортикостероїди для прийому всередину.
 • Деконгестантів допомагають усунути набряк слизової носових ходів і полегшити носове дихання. Деякі протиалергічні препарати у вигляді таблеток для прийому всередину, що відпускаються без рецепту, можна поєднувати з деконгестантами. Деконгестанти для прийому всередину можуть підвищувати артеріальний тиск, тому вони протипоказані людям, що страждають артеріальною гіпертензією, глаукомою або серцево-судинними захворюваннями. У чоловіків з аденомою простати ці препарати також можуть погіршити стан. Обговоріть зі своїм лікарем про те, чи немає у вас протипоказань до застосування деконгестантнів. Деконгестанти у вигляді назальних спреїв, що відпускаються без рецептів, можуть на короткий час зменшувати симптоми алергії. Однак якщо ви використовуєте їх більше трьох днів поспіль, вони посилити закладеність носа.
 • Кромолін натрію запобігає вивільненню певних речовин з клітин імунної системи в ході алергічної реакції і може зменшити її симптоми. Назальний спрей безрецептурного відпуску необхідно застосовувати кілька разів на день. Для досягнення максимального ефекту краще робити це до появи симптомів алергії. Кромолін натрію не має серйозних побічних ефектів.
 • Модифікатори лейкотрієну блокують дію деяких хімічних речовин, що виробляються імунною системою. Ваш лікар може призначити препарат монтелукаст (Сингулаїр), якщо у вас є протипоказання до застосування кортикостероїдів або протиалергічних препаратів у вигляді назальних спреїв. Препарат випускається у вигляді таблеток для прийому всередину і продається за рецептом. Можливі побічні ефекти включають інфекції верхніх дихальних шляхів, головний біль, лихоманку, рідше — зміни поведінки і настрою, такі як тривога або депресія.

Інші методи лікування

 • Імунотерапія. Ви можете “привчити” вашу імунну систему до впливу певного алергену. Для цього виконується курс ін’єкцій. Один або два рази в тиждень вам будуть вводити дуже малі дози алергену, в даному випадку, білка шкіри, вовни або слини тварин, який викликає алергічну реакцію. Дозу збільшують поступово, як правило, протягом трьох-шести місяців. Підтримуючі ін’єкції виконують кожні чотири тижні протягом трьох-п’яти років. Імунотерапія зазвичай використовується, коли інші простіші методи лікування не допомагають.
 • Промивання носа. Ви можете використовувати пластикову пляшку-пульверизатор або посудина для промивання носа для вимивання густого слизу і дратівливих речовин з навколоносових синусів з допомогою сольового (фізіологічного) розчину. Якщо ви готуєте сольовий розчин самостійно, необхідно використовувати воду, яка добре очищена: дистильовану, стерильну попередньо і охолоджену кип’ячену або відфільтрованої за допомогою фільтра з абсолютним розміром пор 1 мкм або менше. Обов’язково полоскати пристрій для промивання після кожного використання чистою водою і залишати висохнути на повітрі відкритим.

Зміна способу життя і домашнє лікування

Кращий спосіб лікування алергії на домашніх тварин — уникати контактів з ними. Однак багатьом людям цей варіант не підходить, оскільки члени сім’ї часто дуже прив’язані до своїх вихованців. Обговоріть зі своїм лікарем, як можна знизити вплив алергенів. Можливо, цього буде достатньо, і вам не доведеться шукати новий будинок для вашого вихованця.

Якщо ви знайшли новий будинок для вашого вихованця

Не чекайте, що симптоми алергії зникнуть відразу. Навіть після ретельного прибирання алергени можуть зберігатися у вашому будинку протягом декількох тижнів або місяців. Наступні кроки можуть допомогти знизити рівень алергенів:

 • Прибирання. Попросіть когось, хто не страждає алергією на домашніх тварин, провести прибирання всього будинку, в тому числі ретельно вимити стелі і стіни.
 • Замініть або перемістіть м’які меблі. Замініть м’які меблі, якщо це можливо, так як чистка не призведе до видалення лупи і вовни з оббивки. Перемістити м’які меблі з вашої спальні в інші приміщення.
 • Замініть килими. Якщо це можливо, замінити килимове покриття, особливо у вашій спальні.
 • Замініть постільні речі. Замініть простирадла, ковдри та інші покривала, тому що важко позбутися від алергенів повністю. Замініть подушки в ліжку. Якщо ви не можете замінити матрац, використовуйте гіпоалергенний наматрацник.
 • Використовуйте фільтри високої ефективності. Високоефективний фільтр (HEPA-фі
  льтр) для вентиляції затримує алергени в повітрі, використання пилососів з вакуумними пакетами дозволяє ефективно затримувати частинки лупи при збиранні. Очищувачі повітря з HEPA-фільтром можуть також зменшити кількість аероалергенів.

Якщо ви залишили вашого вихованця

Якщо ви вирішили не віддавати вашого вихованця, ви можете звести до мінімуму вплив алергенів наступним чином:

 • Купайте вашого вихованця частіше. Попросіть члена сім’ї або друга, що не страждає алергією, купати вашого вихованця щотижня.
 • Не пускайте вихованців в певні місця в будинку. Нехай такі місця, як ваша спальня, будуть недоступні для домашніх тварин. Це дозволить зменшити рівень алергенів в цих приміщеннях.
 • Усуньте килимові покриття і меблі, до яких прилипає лупа. Якщо це можливо, замініть килимові покриття на плитку, дерево, лінолеум або вінілові покриття для підлоги, які не накопичують алергени настільки легко. Розгляньте можливість заміни меблів, в якій може накопичуватися лупа тварин, наприклад, м’які меблі, а також штори та горизонтальні жалюзі.
 • Заручіться допомогою. Коли буде необхідно очистити собачу конуру, ящик для сміття або клітку вашого вихованця, попросіть члена сім’ї або друга, який не має алергії, зробити роботу.
 • Використовуйте фільтри високої ефективності. Високоефективні частинок повітря (HEPA) очищувачі повітря і вентиляційні фільтри можуть допомогти зменшити вміст аероалергенів в повітрі.
 • Тримайте домашню тварину поза домом. Якщо створити вашому вихованцеві комфортні умови для життя поза домом, то кількість алергенів в будинку буде менше. Цей варіант підходить не для всіх домашніх тварин або вимагає певних кліматичних умов.

Якщо у вас немає домашньої тварини, але ви розглядаєте її придбання, переконайтеся, що у вас немає алергії, перш ніж прийняти остаточне рішення.

Наукові джерела:

 • Gusareva E. S., Bragina E. J., Deeva E. V. et al. Cat is a major allergen in patients with asthma from west Siberia, Russia // Allergy. 2006, Apr; 61 (4): 509–510.
 • Hugg T. T., Jaakkola M. S., Ruotsalainen R. et al. Exposure to animals and the risk of allergic asthma: a population-based cross-sectional study in Finnish and Russian children // Environ Health. 2008, Jun 6; 7: 28.
 • Мачарадзе Д. Ш., Сепиашвили Р. И. Пилотный скрининг аллергических заболеваний при диспансеризации школьников Москвы // Аллергология и иммунология, 2007, т. 8. с. 187–190.
 • Fernandez C., Cardenas R., Martin D. Analysis of skin testing and serum-specific immunoglobulin E to predict airway reactivity to cat allergens // Clin Exp Allergy. 2007, Mar; 37 (3): 391–399.
 • Zarei M., Remer C. F., Kaplan M. S. Optimal skin prick wheal size for diagnosis of cat allergy // Ann Allergy Asthma Immunol. 2004, Jun; 92 (6): 604–610.
 • Ricci G., Capelli M., Miniero R. et al. A comparison of different allergometric tests, skin prick test, Pharmacia UniCAP and ADVIA Centaur, for diagnosis of allergic diseases in children // Allergy. 2003, Jan; 58 (1): 38–45.
 • Nageotte Ch., Park M., Havstad S. et al. Duration of airborne Fel d 1 reduction after cat washing // J Allergy Clin Immunol. 2006; 118: 521–522.
 • Cидоренко И. В., Захаржевская Т. В., Трескунов В. К. и др. Новый способ лечения и профилактики аллергического ринита // РАЖ, 2009, № 4, 82–89.
 • Larche M. Peptide immunotherapy for allergic diseases // Allergy. 2007; 62: 325–331.
 • Bousquet J., Alvarez-Guesta E. et al. Standards for practical allergen-specific immunotherapy // Allergy. 2006; 61 (Suppl. 82): 1.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *