Алергія, викликана фізичними факторами

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Алергія, викликана фізичними факторами – стан, при якому симптоми алергії розвиваються у відповідь на якісь фізичні стимули. Це можуть бути холод, сонячне світло, висока температура, тепло, незначне пошкодження, вода, тиск, вібрація і навіть дотик.

Симптоми

Найпоширенішими симптомами такої алергії є свербіж, плями на шкірі і кропив’янка – сверблячі плоскі пухирі, схожі на опік кропиви. Ці явища виникають у відповідь на вплив холоду або, навпаки, сонячного світла. Сильна реакція на сонячне світло (фоточутливість) може бути наслідком використання деяких ліків або засобів по догляду за шкірою, які підвищують її чутливість до ультрафіолету.

У людей, чутливих до холоду, при його впливі можуть розвиватися кропив’янка, астма або нежить і закладеність носа (алергічний риніт).

У деяких людей у відповідь на вплив фізичних подразників звужуються дихальні шляхи, дихання стає утрудненим – виникає бронхоспазм.

Також кропив’янка може супроводжуватися набряком Квінке.

Холінергічна кропив’янка – чутливість до високої температури. Характеризується появою невеликих, інтенсивно сверблячих окремих елементів кропив’янки з почервонінням по краю. Посилюють її прояви фізичні вправи, емоційне напруження, стрес, підвищена нервозність або будь-яка активність, яка супроводжується потовиділенням.

Причини

Причини розвитку алергії на фізичні фактори криється в самому організмі. Як і будь-яка алергія, це неадекватна відповідь на подразник. Однак механізми розвитку цього виду алергії досконально поки не вивчені.

Існують спадкові форми кропив’янки, що виникає у відповідь на холод.

Контактна кропив’янка може бути обумовлена як неімунною активацією тучних клітин (при якій відбувається їх дегрануляція, що проявляється свербінням), так і алергічними реакціями негайного типу.

При холодовій кропивниці також відбувається дегрануляція тучних клітин і підвищення рівня гістаміну в крові. Також наголошується агрегація (склеювання) тромбоцитів, підвищення рівня фактора 4 тромбоцитів і фактора активації тромбоцитів, що підвищує згортання крові.

При кропивниці, що виникає у відповідь на вплив води, певну роль в патогенезі, мабуть, грає роздратування нервових закінчень шкіри. Рівень гістаміну в крові підвищується, але дегрануляція огрядних клітин виражена слабо.

А ось при тепловій кропивниці спостерігається викид гістаміну огрядними клітинами шкіри.

Діагностика

Запідозрити захворювання можна за даними опитування пацієнта і огляду уражених областей.

Діагностику різних видів кропив’янки проводять за допомогою різних провокаційних проб: холодових, контактних, сонячних (при яких використовують ультрафіолетове випромінювання різної довжини хвилі), теплових, вібраційних, водних.

Лікування

Кращий спосіб боротьби з алергією, викликаної фізичними факторами, полягає в її профілактики. Люди з симптомами алергії повинні на деякий час відмовитися від косметики і кремів, лосьйонів і масел для шкіри, щоб з’ясувати, не чи може одне з цих речовин посилювати алергію. Антигістамінні препарати, наприклад Дифенгідрамін (димедрол) або гідроксизин (атаракс), зазвичай зменшують свербіж.

Ципрогептадин (перитол) найбільш ефективний для лікування кропив’янки, спричиненої холодом, а гідроксизин-кропив’янки, спричиненої фізичною або нервовою напругою. Людям, чутливим до сонячного світла, треба використовувати сонцезахисні креми і менше бувати на сонці.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *