Алергічний бронхолегеневий аспергільоз

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Алергічний бронхолегеневий аспергільоз – алергічне захворювання легенів, часто дуже схоже з пневмонією, що характеризується алергічною астмою, запаленням дихальних шляхів і легенів, а також збільшенням кількості еозинофілів в крові; викликається алергічною реакцією на гриби, як правило, – аспергіллюс.

Аспергіллюс – гриб, який живе в грунті, гниючих рослинах, харчових продуктах, пилу і воді. У людини, в дихальні шляхи якої він потрапляє, можуть розвиватися підвищена чутливість і алергічна астма. У деяких людей в дихальних шляхах і легенях виникає більш складна алергічна реакція. Хоча гриб практично не потрапляє в самі легені і безпосередньо не руйнує тканину, він розмножується в слизовій оболонці дихальних шляхів хворого і викликає рецидивуюче алергічне запалення в легенях. Крихітні повітряні бульбашки легенів (альвеоли) заповнюються насамперед еозинофілами. Може збільшитися кількість виробляють слиз клітин. У далеко зайшли випадках запалення викликає стійке розширення великих дихальних шляхів. Цей стан називається бронхоектазією. В кінцевому рахунку в легенях утворюється фіброзна тканина.

Існують і інші форми аспергільозу. Гриб може потрапляти в легені і викликати важкі пневмонії у людей з пригніченою імунною системою. Це інфекція, а не алергічна реакція. У деяких хворих аспергільозом формується утворення, зване аспергілломою, в порожнинах і кістах легенів, якщо вони вже пошкоджені іншою хворобою, наприклад туберкульозом.

Симптоми

Перші ознаки алергічного бронхолегеневого аспергільозу – прогресуючі симптоми астми, зокрема хрипи, задишка і зазвичай невелике підвищення температури тіла. Людина відчуває загальне нездужання, в мокроті з’являються коричневі прожилки або згустки.

Причини

Збудники аспергільозу – гриби роду Aspergillus, широко поширені в навколишньому середовищі. Найчастіше збудником аспергільозу є Aspergillus fumigatus.

Людина заражається з повітрям, що вдихається (повітряно-крапельний шлях зараження). У людей захворювання часто має професійний характер: хворіють тваринники, робочі ткацьких і бавовняних підприємств, пивоварних заводів, працівники елеваторів і зерносховищ. Чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. Можливий розвиток захворювання внаслідок активізації ендогенної аспергільозної флори (вже присутньої в дихальних шляхах людини, що можливо і в нормі).

Гриби роду Aspergillus виробляють ферменти, мікотоксини, антибіотики, що обумовлює високий ризик алергізації.

Діагностика

На повторних рентгенівських знімках грудної клітки виявляють області затінення, які нагадують вогнища пневмонії, але вони, як правило, змінюють локалізацію і найчастіше розташовуються у верхніх частинах легень. При тривалому перебігу хвороби комп’ютерна томографія (КТ) показує розширення дихальних шляхів. Поряд з надлишком еозинофілів в мокроті може бути виявлений гриб, в крові-високий вміст еозинофілів і антитіл до даного виду гриба. Шкірні проби показують, чи є у людини алергія до аспергіллюсу, але не дозволяють розрізнити алергічний бронхолегеневий аспергільоз і просту алергію на цей гриб, яка може виникати при алергічній астмі без аспергільозу.

Лікування

Оскільки аспергіллюс присутній практично всюди в навколишньому середовищі, контакту з ним уникнути важко. Для лікування алергічного бронхолегеневого аспергільозу використовують ліки проти бронхіальної астми, особливо кортикостероїди. Преднізолон, який приймають спочатку у високих дозах і потім тривалий час в більш низьких дозах, запобігає прогресування пошкодження легенів. Оскільки шкідлива дія гриба не пов’язана з інфекцією як такої, протигрибкові препарати неефективні. Курс ін’єкцій для зменшення алергії (гіпосенсибілізація) не рекомендується.

Пошкодження легенів може прогресувати без помітних симптомів, тому лікар регулярно контролює перебіг хвороби з допомогою рентгенологічного дослідження грудної клітки, дослідження функції легень і визначення концентрації антитіл. У міру лікування відбувається зниження їх рівня.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *