Актинічний кератоз

Вміст:

 1. Опис
 2. Симптоми
 3. Коли звернутися до лікаря?
 4. Причини
 5. Фактори ризику
 6. Ускладнення
 7. Як підготуватися до прийому лікаря?
 8. Діагностика
 9. Лікування
 10. Профілактика

Опис

Актинічний кератоз – це шкірне захворювання, що проявляється утворенням лускатих плям на відкритих частинах тіла, які протягом багатьох років піддаються впливу сонячного опромінення. Найчастіше актинічний кератоз локалізується на обличчі, губах, вушних раковинах, тильній стороні кисті, передпліччях, волосистій частині голови або на шиї.

Відомий також як «сонячний кератоз», актинічний кератоз розвивається повільно і зазвичай не проявляється ніякими іншими симптомами, крім утворення бляшок або невеликих плям на шкірі. Ці освіти розвиваються протягом багатьох років, зазвичай проявляючись вже в літньому віці.

У рідкісних випадках актинічний кератоз може переродитися в злоякісне новоутворення шкіри. Ви можете зменшити ризик розвитку актинічного кератозу, зменшивши час перебування на сонці і захищаючи шкіру від уф променів.

Симптоми

Симптоми актинического кератозу:

 • Утворення грубих, сухих на дотик, покритих лусочками плям на шкірі, зазвичай менше 2,5 см в діаметрі
 • Плями можуть виступати над поверхнею шкіри або трохи підніматися над нею.
 • У деяких випадках поверхня плям може бути грубою і шорсткою на дотик
 • Колір плям може бути рожевим, червоним, коричневим або тілесним
 • Сверблячка або печіння в ураженій області

Актинічний кератоз зазвичай розвивається на ділянках тіла, що піддаються впливу сонячного випромінювання, наприклад, на обличчі, губах, вушних раковинах, тильній стороні кистей, передпліччях, шкірі волосистої частини голови або на шиї.

Коли звернутися до лікаря

Всі утворення, що з’являються на шкірі краще показувати лікарю, оскільки іноді буває досить важко відрізнити злоякісні ураження шкіри від доброякісних. Особливо це важливо в тих випадках, коли шкірне утворення зберігається протягом тривалого часу, зростає або кровоточить.

Причини

Актинічний кератоз розвивається внаслідок частого або інтенсивного впливу на шкіру уф випромінювання сонця або ламп солярію.

Фактори ризику

Розвиток актинічного кератозу можливий у кожного. Імовірність розвитку його особливо висока, якщо:

 • Ваш вік 40 років і більше
 • Там, де ви живете, часто світить сонце
 • Часто і довго буваєте на сонці або засмагаєте
 • У вас бліда шкіра, руде або світле волосся і світлі очі
 • Якщо у вас є веснянки
 • Ви часто обгораєте на сонці
 • Маєте в анамнезі актинічний кератоз або рак шкіри

Ваша імунна система ослаблена в результаті проведення хіміотерапії, лейкемії, ВІЛ-інфекції або прийому лікарських препаратів після трансплантації органів.

Ускладнення

При ранньому початку лікування практично у всіх випадках можливе лікування актинічного кератозу і запобігання його переродження в злоякісну пухлину. Однак, за відсутності лікування він може трансформуватися в плоскоклітинну карциному. Це різновид раку шкіри, при якому можливе одужання, якщо вчасно поставити діагноз і почати лікування.

Як підготуватися до прийому лікаря?

Для початку ви можете звернутися до сімейного лікаря або лікаря, який надає первинну медичну допомогу. У деяких випадках лікар може направити вас до фахівця із захворювань шкіри-до дерматолога.

Що ви можете зробити

Оскільки час прийому у лікаря обмежена, варто підготувати список питань. Це допоможе максимально ефективно використовувати відведений на прийом час. Розташуйте питання в порядку убування їх важливості, на випадок, якщо час прийому закінчиться. При актинічному кератозі питання можуть бути наступними:

 • Чи потрібні дослідження для підтвердження діагнозу?
 • Які методи лікування підійдуть мені? Які їх “за” і “проти”?
 • Як дорого коштує лікування і чи покриває його вартість моя страховка?
 • Яких підозрілих змін на шкірі я повинен побоюватися ?
 • Яке подальше
  лікарське спостереження мені буде потрібно?

Також не соромтеся задавати лікарю будь-які інші питання, якщо вони виникнуть протягом прийому.

Чого очікувати від лікаря

Лікар може задати вам наступні питання:

 • Коли ви вперше помітили патологічні вогнища на шкірі?
 • Чи є ці вогнища множинними?
 • Чи помічали ви які-небудь зміни їх зовнішнього вигляду?
 • Чи є цей стан тяжким для вас?
 • Чи були у вас часті або важкі сонячні опіки?
 • Як часто ви піддаєтеся впливу сонячного або УФ випромінювання?
 • Чи регулярно ви захищаєте шкіру від уф випромінювання?

Діагностика

Зазвичай діагноз актинічного кератозу може бути поставлений на підставі огляду, але якщо у лікаря є які-небудь сумніви, він може призначити і інші види обстеження, наприклад, біопсію шкіри. При цьому невеликий зразок вашої шкіри береться для дослідження в лабораторії. Біопсія амбулаторно виконується після місцевої анестезії.

Лікування

Актинічний кератоз іноді проходить самостійно, але знову з’являється після впливу сонячного випромінювання. Оскільки неможливо точно сказати, які бляшки або вогнища можуть переродитися в рак шкіри, їх бажано видаляти в профілактичних цілях.

Медикаментозне лікування

Якщо у вас кілька вогнищ актинічного кератозу, може бути призначено лікування всіх уражених ділянок. Для цього використовуються такі препарати:

 • Крем з фторурацилом (Карак, Флюороплекс, Ефудекс)
 • Крем Іміквімод (Аддара, Зулкара)
 • Пікато гель (Інгенола мебутат)
 • Гель з диклофенаком (Вольтарен, Солазар)

Фотодинамічна терапія

Фотодинамічна терапія – це метод лікування, заснований здатності патологічних клітин вибірково накопичувати речовини-фотосенсибілізатори, які підвищують їх чутливість до світла. При впливі лазерного випромінювання уражені клітини руйнуються. Побічними ефектами є почервоніння, набряк, відчуття печіння.

Хірургічне лікування та інші види лікування

Якщо є тільки одне вогнище гіперкератозу, лікар може рекомендувати його видалення одним з наступних методів:

 • Кріотерапія. Метод лікування заснований на впливі на патологічні вогнища холодоагентів (наприклад, рідкого азоту). Холодоагенти заморожують поверхню шкіри, викликаючи утворення бульбашок або лущення. Патологічні утворення відлущуються. Кріотерапія є найбільш поширеним методом лікування. Процедура займає всього кілька хвилин і може бути виконана в амбулаторно. Побічні ефекти – утворення рубця, зміни текстури шкіри, інфікування і гіперпігментація шкіри на місці дії.
 • Кюретаж. Хірург використовує спеціальний інструмент, званий кюреткою, для вискоблювання патологічного утворення. Кюретаж може бути доповнений електрохірургією. При цьому спеціальний інструмент, що нагадує по виду олівець, використовується для видалення або руйнування уражених тканин з допомогою електричного струму. Ця процедура проводиться під місцевою анестезією. Побічними ефектами є інфікування, утворення рубців і зміни забарвлення шкіри в місці втручання.

Профілактика

Профілактика актинічного кератозу дуже важлива, оскільки він є передраковим станом. Захист від сонця необхідний для запобігання розвитку і рецидивування актинічного кератозу.

Щоб захистити шкіру від сонця, дотримуйтесь цих правил:

 • Обмежте час перебування на сонці. Уникайте тривалого перебування на сонці – ви не повинні засмагнути і, тим більше, отримати сонячний опік. І те, і інше є пошкодженням шкіри і підвищує ризик розвитку актинічного кератозу і раку. Часте вплив сонячних променів має “накопичувальний ефект” і також може привести до розвитку актинічного кератозу
 • Використовуйте сонцезахисні засоби (санскріни). Їх регулярне застосування дозволяє зменшити ризик розвитку актинічного кератозу. Нанесіть на шкіру і губи санскрін широкого спектру дії з сонцезахисним фактором (СПФ) як мінімум 15, перед тим, як вийти з дому. Наносіть санскрін за 20 хвилин до виходу на сонце і повторюйте кожні дві години або частіше, якщо купаєтеся або сильно потієте.
 • Закрийте шкіру одягом. Для додаткового захисту від сонця, носіть одяг з цупкої тканини, що закриває руки і ноги, і капелюхи з широкими полями, які захищають від сонця краще, ніж бейсболки або козирки для гольфу. Також ви можете носити спеціальний одяг для захисту від сонця.
 • Уникайте відвідування соляріїв і застосування засобів для
  засмаги.
  У солярії використовуються ультрафіолетові промені типу А, які зазвичай підносяться як менш небезпечні, ніж промені типу В. Але УФ промені проникають глибоко в шкіру, викликаючи розвиток актинічного кератозу і підвищуючи ризик розвитку раку шкіри. Автозагар і автобронзати, що надають шкірі засмаглий вигляд, можуть бути безпечною альтернативою загару, але при їх використанні необхідно продовжувати застосування сонцезахисних засобів.
 • Регулярно оглядайте шкіру і повідомляйте лікаря про всі зміни. Оглядайте шкіру, щоб не пропустити утворення нових шкірних елементів або змін зовнішнього вигляду існуючих родимих плям, бородавок, пухирів. За допомогою дзеркала оглядайте обличчя, шию, вушні раковини, волосисту частину голови. Оглядайте кисті рук, передпліччя і плечі.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *