Азбестоз

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Азбестоз – широко поширений вид фіброзу тканини легенів, викликаного вдиханням пилу азбесту.

Азбест складається з волокнистих мінеральних силікатів різного хімічного складу. Потрапляючи в дихальні шляхи, волокна азбесту осідають глибоко в легенях, викликаючи фіброз. Вдихання пилу азбесту може викликати потовщення плеври – двошарової оболонки, що охоплює легені.

Симптоми

Симптоми азбестозу з’являються поступово, тільки після утворення великої кількості ділянок фіброзу і втрати легенями еластичності. Перші симптоми – легка задишка і зниження переносимості навантаження. Завзяті курці, що мають поряд з азбестозом хронічний бронхіт, починають постійно кашляти. Поступово дихання стає все більш утрудненим. Приблизно у 15% людей з азбестозом розвиваються важка задишка і дихальна недостатність.

Причини

Люди, які працюють з азбестом, мають підвищений ризик розвитку хвороби легенів. Це, хоча і в меншій мірі, відноситься і до робітників, які зносять будівлі, де є ізоляція, що містить азбест. Чим більше людина контактує з волокнами азбесту, тим вище ризик розвитку азбестозу.

Хворобам, які викликані вдиханням азбесту, можна запобігти, якщо зменшити вміст пилу і волокон азбесту на робочому місці. Оскільки в галузях промисловості, де використовується азбест, поліпшений контроль за умовами праці, сьогодні азбестоз розвивається у меншого числа людей, але мезотеліоми зустрічаються у тих, хто контактував з цією речовиною ще 40 років тому. Азбест з дому повинен бути видалений робочими, навченими техніці безпеки. Курці, які контактували з азбестом, зменшать ризик виникнення злоякісних пухлин легенів, припинивши куріння.

Діагностика

Людині, яка контактувала з азбестом, лікар іноді ставить діагноз вже по рентгенівському знімку грудної клітини, на якому видно характерні зміни. Зазвичай порушується функція легенів, тому через стетоскоп чутні патологічні звуки (крепітація). Щоб визначити, чи є пухлина плеври злоякісної, потрібно зробити біопсію (взяти шматочок плеври і дослідити його під мікроскопом). Рідину з порожнини плеври можна видалити за допомогою голки (ця процедура називається пункцією плевральної порожнини) і відправити на аналіз; однак це дослідження не дозволяє настільки ж точно поставити діагноз, як біопсія.

Лікування

Більшість методів лікування азбестозу направлено на полегшення симптомів (наприклад, терапія киснем зменшує задишку). Видалення рідини з плевральної порожнини, яка оточує легені, теж полегшує дихання. Іноді для лікування азбестозу потрібна трансплантація легенів. Мезотеліома – загрозливе для життя захворювання; хіміотерапія неефективна, а після хірургічного видалення пухлини можливі рецидиви.

Вдихання волокон азбесту іноді може стати причиною накопичення рідини в просторі між двома шарами плеври (в плевральній порожнині). У рідкісних випадках розвивається пухлина плеври (мезотеліома) або оболонки черевної порожнини (перитонеальна мезотеліома). Мезотеліоми, викликані азбестом, злоякісні і невиліковні. Вони найчастіше з’являються після контакту з тремолітом – одним з чотирьох видів азбесту. Амозит, інший вид азбесту, також викликає мезотеліоми. Хризотил, ймовірно, не є причиною утворення мезотеліом, але іноді він забруднений тремолітом, який їх викликає. Мезотеліоми зазвичай розвиваються через 30-40 років після контакту з азбестом.

Деякі види злоякісних пухлин легень можуть бути частково обумовлені контактом з волокнами азбесту; однак серед хворих на азбестоз злоякісні пухлини легень розвиваються майже виключно у курців, особливо тих, хто викурює більше пачки сигарет в день.

Наукові джерела:

  • “Asbestosis symptoms and treatments”. NHS Inform.
  • “Asbestosis – Pulmonary Disorders”. Merck Manuals Professional Edition.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *