Агнозія

Вміст:

 1. Опис
 2. Симптоми
 3. Причини
 4. Ускладнення
 5. Діагностика
 6. Лікування
 7. Профілактика

Опис

Агнозія – рідкісний стан, при якому людина може бачити і відчувати предмети, але не здатна зіставити свої відчуття з функцією цих предметів.

При деяких формах агнозії люди не впізнають знайомі обличчя або знайомі предмети, наприклад ложку або олівець, незважаючи на те, що вони можуть бачити і описати ці речі.

Види агнозії:

– Зорова. До неї відносяться предметна (непізнавання предметів), агнозія на кольори, на обличчя, слабкість оптичних уявлень (неможливість уявити предмет, описати його форму, функцію), симультанна агнозія, агнозія внаслідок оптико-моторних порушень.
– Оптико-просторова. Тут розрізняють агнозію глибини, порушення стереоскопічного зору, одностороння просторова агнозія, порушення топографічного орієнтування.
– Слухова, до якої відноситься проста слухова агнозія і слухомовна.
– Порушення сприйняття часу і руху.
– Соматоагнозія – порушення сприйняття власного тіла і частин тіла.

Симптоми

Ураженнякори, відповідальної за аналіз і синтез інформації призводить до агнозії. Відповідно, симптоми будуть пов’язані з локалізацією ураження. Наприклад, при ураженні лівої потиличної області виникає предметна агнозія: при цьому пацієнт бачить, може описати предмет, але не знає як він називається і для чого призначений.

При ураженні скроневої частки виникає слухомовна агнозія: пацієнт сприймає мову як простий набір звуків і не здатний розрізняти окремі слова, сприймати їх зміст.

Причини

Агнозія викликана порушенням функції тім’яних і скроневих часток головного мозку, де зберігається інформація про використання знайомих предметів. Цей стан часто розвивається раптово після травми голови або інсульту, при якому пошкоджується кора і найближчі підкіркові структури мозку. Також ураження кори може бути наслідком пухлинного процесу.

В залежності від локалізації ураження розвиваються різні види агнозії. Наприклад, за порушення топографічного орієнтування відповідальне ураження тім’яно-потиличної області.

Ускладнення

Порушення соціальної та трудової адаптації (у важких випадках). У медичній практиці описані випадки, як спонтанного лікування агнозії, так і тривалого перебігу хвороби, практично довічного.

Діагностика

Аналіз скарг та анамнезу захворювання:

 • як давно з’явилися ознаки агнозії (заперечення наявного дефекту, труднощі в орієнтуванні по карті);
 • яка подія безпосередньо передувало появі цих ознак (черепно-мозкова травма, порушення мозкового кровообігу);
 • як швидко прогресують порушення (розвинулися вони поступово або виникли гостро).

Неврологічний огляд: оцінка психічних функцій людини, зорових полів, гостроти зору, слуху. Пошук інших неврологічних порушень, які можуть супроводжувати агнозії (порушення чутливості шкіри, нездатність до читання, рахунку).

Огляд нейропсихологом: оцінка стану пацієнта за допомогою спеціальних анкет і опитувальників, бесіди.

КТ (комп’ютерна томографія) та МРТ (магнітно-резонансна томографія) голови дозволяють пошарово вивчити будову головного мозку і виявити можливі причини агнозії (вогнища порушення кровообігу, пухлини, наслідки черепно-мозкової травми).

Можлива також консультація психіатра.

Лікування

В основному лікування полягає в терапії основного захворювання, що призвело до пошкодження кори, а також проведення консультацій з нейропсихологом, допомагає пацієнтові пристосуватися до свого недугу і хоча б частково компенсувати його.

При агнозії поліпшення або відновлення порушених функцій в одних людей відбувається мимовільно, а інші змушені вчитися жити зі своїм незвичайним розладом. Корекцію розладів проводять дефектологи.

Профілактика

Спеціальної профілактики агнозії не існує.

Наукові джерела:

 • И.М Тонконогий. Введение в клиническую нейропсихологию.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *