Агенезія піхви

Вміст:

 1. Опис
 2. Діагностика
 3. Лікування

Опис

Агенезія піхви – це вроджена аномалія розвитку жіночих статевих органів, при якому частково або повністю відсутня піхва – м’язово-еластичне трубчасте утворення, зверху обмежене шийкою матки, а знизу відкривається отвором піхви. Агенезія піхви може супроводжуватися іншими аномаліями розвитку, наприклад, відсутністю або недорозвиненням матки.

Діагностика

В залежності від вашого віку, педіатр або гінеколог зможе поставити діагноз на підставі даних вашої історії хвороби і огляду. Агенезія піхви може бути виявлена в різному віці, наприклад:

 • Коли батьки або лікар виявляють, що у дитини немає отвору піхви або анального отвору
 • У молодої дівчини під час обстеження при підозрі на захворювання нирок
 • У період статевого дозрівання, коли у дівчини відсутні менструації навіть після того, як з’явилися інші ознаки статевого дозрівання, такі як збільшення грудей, ріст волосся в пахвових западинах і на лобку

Для того, щоб вибрати варіанти лікування, ваш лікар може призначити ряд досліджень:

 • Аналізи крові. Ваш лікар може призначити аналізи крові для проведення генетичного дослідження і оцінки рівня гормонів, що дозволить підтвердити діагноз і виключити інші захворювання.
 • Ультразвукове дослідження (УЗД). Ультразвукове дослідження дозволить лікарю виявити наявність або відсутність матки і яєчників, і оцінити розташування і стан нирок.
 • Магнітно-резонансна томографія (МРТ). МРТ дозволяє лікарю отримати докладне зображення сечостатевого апарату і нирок.

Лікування

Команда фахівців, які беруть участь у лікуванні агенезії матки, включає лікарів, що спеціалізуються на лікуванні дітей і підлітків (педіатри), захворювань сечостатевого апарату у жінок (гінекологи і урогінекологи) і захворювань кишечника (хірурги-колопроктологи). Ці фахівці допоможуть підібрати найбільш підходящі для вас методи лікування.

Після лікування ви зможете вести нормальне статеве життя. Більшість жінок з агенезією піхви і матки не можуть завагітніти. Якщо у вас здорові яєчники, ви зможете мати дитину за допомогою штучного запліднення за допомогою сурогатної матері.

Лікування атрезії піхви починають в пізньому підлітковому віці або у віці 20 років, в деяких випадках пізніше. Якщо ваші батьки дізналися про ваш стан, коли ви були дитиною або дівчинкою, можливо, лікування вже було розпочато.

Крім педіатрів, гінекологів і хірургів, допомогу хворим з атрезією піхви надають психологи. Вони можуть відповісти на ваші запитання і допомогти вам впоратися з наслідками агенезії піхви.

В залежності від вашого стану, лікар може вдатися до одного з методів лікування.

Кольпоелонгація (безкровний кольпопоез)

В якості першого кроку лікарі зазвичай рекомендують кольпоелонгацію (безкровний кольпопоез). Цей метод дозволяє без хірургічного втручання сформувати піхву. Протектор (кольпоелонгатор) вводять в піхву або «ямку» в області вульви принаймні на 30 хвилин кожен день. Щоб шкіра краще розтягувалася, попередньо краще прийняти теплу ванну. Згодом необхідно збільшувати розмір протектора. Може знадобитися кілька місяців, щоб отримати результат, який ви хочете.

Хірургічне лікування

Якщо описаний вище метод не працює, може застосуватися хірургічна операція.

Наукові джерела:

 • В.Л. Грищенко, М.О. Щербина. Гінекологія – Підручник. — 2007.
 • Грищенко В., Василевская Л.Н., Щербина Н.А. Гинекология — Учебник для профильных ВУЗов. — Феникс, 2009. — 604 с.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *