Абсцес шкіри

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Абсцес шкіри – це гнійно-некротичне запалення шкіри і підшкірної клітковини, скупчення гною внаслідок бактеріальної інфекції, яка проникає в організм при пошкодженні шкірних покривів. Особливістю абсцесу є наявність порожнини, заповненої гноєм і оточеною оболонкою – піогенною мембраною. Її утворення – це прояв нормальної захисної реакції організму. Піогенна мембрана відмежовує гнійно-некротичний процес і не дає йому поширюватися. Однак іноді бактерії можуть поширюватися з області абсцесу, інфікуючи навколишню тканину, що викликає панікуліт, а також інфікувати довколишні лімфатичні судини і лімфатичні вузли, сприяючи розвитку лімфангіту і лімфаденіту.

Симптоми

Абсцес шкіри виглядає як хворобливе утворення, на дотик як би заповнене в’язкою рідиною. Симптоми включають в себе гіперемію (почервоніння) шкіри, припухлість, болючість, шкіра над ним гаряча, функція ураженої області порушена.

Можлива поява загальних симптомів: підвищення температури тіла, інтоксикація (нездужання, втрата апетиту, слабкість). В аналізах крові відзначається запальна реакція (лейкоцитоз з нейтрофілезом і зрушенням формули вліво, збільшення швидкості осідання еритроцитів).

Причини

Абсцеси шкіри зазвичай формуються, коли в результаті незначного пошкодження шкіри бактерії, в нормі існуючі на ній, проникають в рану і викликають розплавлення тканин і утворення гною.

Однак можливе поширення інфекції від первинного вогнища (фурункула), нагноєння гематоми (скупчення вилилась крові), кісти (скупчення рідини, обмежене капсулою).

Абсцес може стати ускладненням при введенні в м’які тканини концентрованих розчинів лікарських препаратів. Можливо лімфогенне (зі струмом лімфи) поширення гнійної інфекції. Абсцеси шкіри часто формуються на тлі порушення імунітету, що може бути наслідком імунодефіцитних станів, виснаження, цукрового діабету, порушення діяльності шлунково-кишкового тракту, печінки і нирок.

Діагностика

На шкірі помітно утворення, заповнене рідким вмістом. Відзначається флуктуація. Шкіра гіперемована, гаряча, виражений набряк і болючість. Регіонарні лімфатичні вузли можуть бути збільшені. Можуть відзначатися загальні симптоми: підвищення температури тіла, нездужання, втрата апетиту, слабкість, головний біль. В аналізах крові відзначаються ознаки запалення (лейкоцитоз з нейтрофілезом і зрушенням формули вліво, збільшення швидкості осідання еритроцитів).

Лікування

Діагноз абсцес – це показання до розкриття гнійної порожнини, її промивання антисептичними розчинами і дренування для створення можливості відтоку гною. Паралельно проводиться антибактеріальна терапія – застосовують антибіотики з урахуванням чутливості або широкого спектра дії. Використовуються препарати специфічної терапії – стафілококовий анатоксин, специфічний гамма-глобулін.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *