Абсцес голови і шиї

Вміст:

  1. Опис
  2. Симптоми
  3. Причини
  4. Діагностика
  5. Лікування

Опис

Абсцес – обмежене гнійне запалення тканин з утворенням заповненої гноєм порожнини. Збудник – гноєтворна мікрофлора, частіше стафілококи і стрептококи.

Абсцеси голови і шиї розвиваються частіше позаду глотки і в слинних залозах (найчастіше привушних). Розрізняють абсцеси позаду і з боків від глотки (фарингіт-максилярні абсцеси), навкологлоткові абсцеси (з локалізацією в лімфатичному вузлі, розташованому близько глотки), абсцеси області підборіддя і т. д. в залежності від локалізації. Абсцес у вихідній протоці однією з привушних слинних залоз, як правило, спостерігається в літньому віці або при деяких хронічних захворюваннях, із-за сухості порожнини рота внаслідок недостатнього споживання рідини або прийому деяких ліків, наприклад антигістамінних препаратів.

Симптоми

Симптоми включають біль в ураженій області, припухлість, почервоніння шкіри або слизової, виражена флуктуація, запалюється горло, може бути важко говорити, ковтати або просто відкрити рот і навіть дихати. Можуть бути і загальні прояви: підвищення температури тіла, озноб, інтоксикація. Процес може поширюватися далі, що супроводжується припухлістю шиї. Якщо абсцес пошкоджує сонні артерії, що проходять в шиї, може розвиватися тромбоз або масивна кровотеча.

Причини

Найчастіше розвиток абсцесів в області голови і шиї викликане травмою або поширенням запалення з уражених зубів, запалених ясен, хворих мигдалин або інфекційно-запальних уражень слизової оболонки порожнини рота і шкіри. Інфекція поширюється лімфогенним (зі струмом лімфи), контактним і рідше гематогенним (з потоком крові) шляхом. Абсцеси утворюються через наявність поруч вогнища інфекції, наприклад абсцесу зуба або запалення слинної залози. Абсцеси позаду і з боків від глотки (фарингомаксилярні абсцеси) зазвичай є наслідком запалення мигдалин або аденоїдів, у дітей розвиток абсцесу глотки більш імовірний, ніж у дорослих.

Діагностика

При огляді хірург або ЛОР-лікар відзначає припухлість, почервоніння, флуктуацію ураженої області. Лімфатичні вузли збільшені. Може спостерігатися ригідність м’язів, кривошия. У крові визначаються всі маркери запалення.

Лікування

У переважній більшості випадків абсцеси шиї вимагають оперативного розтину зі створенням умов для відтоку гною, іноді – з трахеостомією. Паралельно проводиться антибактеріальна терапія. Абсцеси голови і шиї небезпечні поширенням запалення на переднє і заднє середостіння, виникненням сепсису, пошкодженням судин з масивним кровотечею, розвитком флеботромбозів і тромбосинуситів, абсцесу мозку.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *