Як вибрати добриво?

Перед будь-яким садівником, особливо початківцям, завжди постає питання вибору відповідних добрив. Харчування рослин-важлива частина процесу вирощування, від його якості безпосередньо залежить здоров’я і врожайність рослин. Ми постаралися виділити деякі критерії вибору і створили міні-гід, який, сподіваємося, допоможе розібратися в різноманітті запропонованих на ринку систем харчування.

Добриво

Спосіб вирощування

Спосіб вирощування – це перший і провідний фактор, на який треба звернути увагу, переймаючись питанням “яке добриво купити?”. Дуже важливо розуміти, що в залежності від використовуваного субстрату, взаємодія між рослиною, субстратом і поживними елементами буде відрізнятися. Виділяють три основні методи вирощування:

1. Ґрунтовий. Коли в якості субстрату використовується грунт (грунтосуміші). Грунт не є інертним субстратом, тобто вона здатна впливати на процес живлення рослин. По-перше, грунт сам містить деякі поживні елементи, а по-друге, він може і їх утримувати, наприклад, якщо садівник переборщив з добривом. Це, до речі, швидше плюс, грунт завжди нівелює помилки людини і не дасть рослину в образу. Крім того, грунт завжди містить живі мікроорганізми і є для них природним середовищем існування. Тому, вирощуючи на грунті, вибирайте добриво, відповідне даному типу вирощування. Більшість виробників мають окрему лінійку добрив для грунту, вона може носити назву Terra або Soil.

2. На кокосовому субстраті. Кокосовий субстрат-особливий випадок. Він володіє абсолютно своїми особливими властивостями. Він також як і грунт, не інертний, але по-іншому. В силу своєї природи кокосове волокно має підвищену концентрацію калію і натрію і взаємодіє з такими поживними речовинами як кальцій і магній, утримуючи їх катіони. Тому використовуйте добрива, які створені для застосування на кокосовому субстраті і враховують цю особливість. У виробника така серія може носити назву латинськими літерами “сосо”.

3. Гідропоніка. Цей метод вирощування передбачає в якості субстрату, що несе харчування коріння рослин, воду. Ну а оскільки рослина не може просто стояти у воді сама по собі, в якості опори в гідропоніці застосовуються різні інертні субстрати – мінеральна вата, керамзит. Важливо щоб такий субстрат не міг ніяк впливати на процес поглинання поживних речовин рослиною (тобто бути інертним), був стійкий до вологи, і жодна його частка не провалювалася в живильний гідропонний розчин. З огляду на, що вода має абсолютно свої властивості (не схожі ні з кокосом, ні з грунтом), то для гідропоніки є окремі добрива. Причому деякі виробники (CANNA), мають гідропонні добрива окремо для систем закритого циклу і для систем відкритих.

Мінеральне чи органічне

Відразу скажемо, що відмінного результату можна досягти на обох варіантах.

Мінеральне добриво являє собою збалансований живильний розчин з іонів всіх необхідних елементів, який засвоюється рослиною безпосередньо. Основний плюс застосування мінеральних добрив-простота і зручність. Але в разі передозувань, ризик отримати негативну реакцію рослин вище, адже добриво потрапляє в неї миттєво.

Органічне добриво містить поживні речовини у вигляді комплексів, які стають доступні для засвоєння рослинами тільки за допомогою розкладання мікроорганізмами. Тобто незалежно від способу вирощування, вам необхідно буде стежити і підтримувати сприятливі умови для розвитку цих самих мікроорганізмів, інакше добриво не спрацює. Однак безсумнівним плюсом застосування органічних добрив є більш яскравий аромат і насичений смак врожаю, за рахунок якраз таки органічних молекул.

Так само існують органо-мінеральні добрива, що поєднують в собі переваги мінерального живлення і позитивний ефект від органічних добавок (вітаміни, органічні кислоти, амінокислоти, екстракти, гумати і т.д.).

Інтернет магазин товарів для саду та городу AGROVINN (http://agrovinn.com) пропонує широкий вибір добрив (мінеральних, органічних та органо-мінеральних) для саду та городу.

1, 2, 3 і 4-х компонентні добрива

В силу хімічної природи речовини постійно один з од
ним взаємодіють, вступають в реакції, перетворюються з однієї сполуки в іншу. З цієї причини виробники часто ділять мінеральні добрива на кілька ємностей (компонентів). Це дозволяє створювати більш складні і високоефективні формули живлення для рослин. Адже в цьому випадку з’єднання залишаються в стабільних комплексах, не випадаючи, наприклад, в осад.

Однокомпонентне добриво, на жаль, завжди буде мати бідніший склад, ніж багатокомпонентне. Наприклад, добриво Etisso для гідропоніки. У його складі ми бачимо основні елементи NPK і ряд мікроелементів (бор, мідь, залізо, марганець, молібден, цинк та ін.) в невідомій кількості. Вторинних елементів-кальцій, магній і сірка – в ньому немає зовсім, а значить, доведеться додавати їх якимось ще чином.

Прикладом двох компонентних добрив служить серія Flora Duo від GHE. Зручність поділу на 2 компоненти ще й в тому, що можна створювати формули адаптовані під якість води, використовуваної для приготування гідропонного розчину – м’якою або жорсткою. У складі Flora Duo ми бачимо повний ряд поживних речовин-основні (NPK), вторинні (Ca, Mg, S) і мікроелементи, частина яких знаходиться в хелатній формі (див.нижче пункт якість).

Класичним прикладом трикомпонентної системи добрив є-Flora Series GHE, а також серія pH Perfect від Advanced Nutrients.

Ну а до 4-х компонентним можна віднести добрива canna серії Hydro, Aqua, де компоненти Grow і Bloom складаються з двох ємностей.

Збільшення числа компонентів (ємностей) в системі живлення дозволяє створювати максимально широкий спектр джерел поживних елементів – азот може бути відразу в декількох формах, а не тільки формі нітрату, залізо може бути хелатовано більш ніж одним способом і т. п.

Добриво відповідно до фази росту

На кожній стадії росту рослина має певні потреби в різних елементах. На фазі вегетації, коли йде активне формування структури рослини, набір листяної маси провідну роль відіграє азот. На стадії ж цвітіння і плодоношення рослина потребує великої кількості калію і фосфору, а також магнію, сірки. Це, звичайно, не означає, що рослині буде достатньо одного тільки азоту. Ні, їй потрібен весь спектр поживних речовин, в тому числі мікроелементів. Але в процентному співвідношенні азоту йому знадобиться найбільше. Тому вибираючи систему харчування, зверніть увагу, чи врахував виробник добрива, який у вас в руках, цю особливість.

Деякі виробники пропонують окремий компонент на стадію вегетації і окремий на цвітіння. Причому компонент на конкретну стадію може бути запропонований у вигляді однієї ємності, як, наприклад у Plagron (Terra Grow і Terra Bloom), або складатися з двох ємностей, як у CANNA (CANNA Aqua Vega і CANNA Aqua Flores).

Другий варіант поділу добрив відповідно до стадії розвитку рослини-зміна співвідношення компонентів. Наприклад, Flora Duo GHE-Двокомпонентна система добрив. Хоч компоненти і носять назви “Grow” і “Bloom”, застосовуються вони аж ніяк не окремо на кожній стадії, а завжди разом. Але їх співвідношення при додаванні в воду змінюється протягом усього циклу зростання.

Якість

Будь-які добрива – мінеральні або органічні – виробляються з якоїсь сировини, якихось компонентів. Від їх якості і залежить кінцевий результат (урожай).

По-перше, жоден поживний елемент сам по собі в чистому вигляді не може бути засвоєний рослиною, так само як і не може бути поміщений в ємність з добривом, де будуть ще інші поживні речовини. Тому кожен поживний елемент повинен складатися в якомусь комплексі, що дозволяє йому бути доступним рослині і утримує від взаємодії з іншими елементами. Так, наприклад, доступна і стійка форма фосфору-оксид фосфору P2O5, азот N засвоюється краще у формі нітрату (NO3), а мікроелементи (Fe, Cu, Mn, Zn) будуть краще засвоєні, перебуваючи у формі хелатів (комплексних сполук амінокислот з іонами мінералів). По-друге, на якості добрив позитивно позначиться додаткове додавання в них амінокислот, вітамінів, олігосахаридів.

Для органічних добрив важливий вибір сировини і метод отримання кінцевого продукту. Наприклад, препарат BioWeed від GHE. Призначений для відновлення рослин після стресу і стимуляції їх росту. Являє собою екстракт морських водоростей, отриманий шляхом холодного віджиму. Морські водорості в даному випадку прекрасний вибір. У них міститься близько 60 мікроелементів, гормонів росту і поживних речовин, що запобігають появі грибків і хвороб. Водорості захищають рослини від вірусів і грибків, таких як цвіль і гниль, відлякують шкідників. Також, додавання водоростей може виправити дефіцит азоту в грунті. А метод холодного віджиму гаранту
є максимальне збереження корисних властивостей екстракту.

Як правило, будь-який виробник дає детальну інформацію про якість своєї продукції, вказуючи на особливі переваги виробництва. Якщо ж про добриво ніякої подібної інформації немає, це привід задуматися про рівень його якості.

Витрата

Кожен виробник випускає добрива будь-якого ступеня концентрації і дозування їх додавання в воду для отримання живильного розчину також різні. Тому не погано б порахувати на яку кількість розчину вам вистачить обраного Вами добрива. Як правило, менш концентровані добрива витрачаються швидше, адже потреби рослин незмінні. А значить, їх доведеться купити більше, що може бути не вигідно.

Ціна

Чим дорожчі компоненти і методи їх отримання були використані в ході виробництва, чим складніша технологія і формула, тим вищою буде ціна. Тому вибір тут залежить від співвідношення вашої націленості на результат і фінансових можливостей. Ще раз нагадаємо, що менш концентровані добрива можуть коштувати дешевше, але витрата їх може виявитися вищою. Тому заздалегідь прорахуйте варіанти.

І якщо ви бажаєте виростити трохи кулінарної зелені на стіл, то може і немає сенсу купувати найдорожче багатокомпонентне добриво. Але якщо в підсумку ваша рослина має дати рясні плоди (томати, полуниця), на формування яких йдуть куди більш серйозні сили, то і добриво повинно бути відповідної якості, щоб не було шкода дивитися на слабкі гілки і дрібний урожай.

*На правах реклами

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *