Чи потрібно навесні пити мультивітаміни?

Весняний авітаміноз – важко уявити весну без цього словосполучення (особливо якщо врахувати, що воно звучить звідусіль). Але чи варто жменями пити вітаміни і намагатися заповнити нестачу корисних речовин? Давайте розбиратися.

Таблетки

Для початку давайте визначимося з термінами. Під авітамінозом розуміють повну відсутність вітамінів (або вітаміну). Але такий стан зустрічається вкрай рідко, в основному у людей в дуже бідних країнах. Пропустити його досить важко. Наприклад, при цинзі (нестача вітаміну С) у людей випадають зуби, погано гояться рани, кровоточать ясна, може розвинутися анемія. В Україні ж авітамінозом прийнято пояснювати менш загрозливі симптоми, наприклад сонливість, стомлюваність, поганий настрій.

Здавати кров на виявлення дефіциту вітамінів, якщо нічого не турбує і якщо немає призначення лікаря, не варто. Лікар лікує не листок з результатами аналізів, а живу людину з її скаргами. Всі по-різному засвоюють вітаміни, поняття норми в цьому контексті розпливчасто: для однієї людини такий вміст вітаміну дефіцит, для іншої — норма. Доказів, що вітамінні добавки можуть хоч якось допомогти здоровим людям, у яких трохи знижений рівень вітамінів в крові, немає.

При цьому є стани і ситуації, при яких рекомендується додатково приймати деякі (!) вітамін. Наприклад, Британська національна служба охорони здоров’я радить людям, що живуть в північних регіонах, пити вітамін D. Жінкам в постменопаузі зазвичай прописую препарат кальцію з вітаміном D. Вітаміни можуть знадобитися вагітним (мова про фолієву кислоту), вегетаріанцям, веганам, а також людям з алкогольною залежністю і при деяких захворюваннях кишечника.

Мультивітаміни – це ліки. Для профілактики, для підвищення імунітету і без конкретних медичних показань їх приймати не можна. Від великих доз вітамінів теж немає користі. Якщо надлишок водорозчинних вітаміном вийде з сечею, то жиророзчинні будуть накопичуватися, а у високих концентраціях вони стають токсичними.

Вітаміни, А також поживні речовини, харчові волокна і мінерали, потрібно отримувати з їжею. Не смійтеся, але нічого кращого збалансованого раціону ще не придумали. І не вірте всім цим розмовам про те, що продукти, які продаються в супермаркетах, «погані ” і менш корисні. Навпаки, завдяки розвитку цивілізації раціон сучасної людини став більш різноманітним, ми їмо менше консервованих і сушених продуктів, а на прилавках в магазинах цілий рік є свіжі овочі і фрукти. Так що реальні дефіцити зустрічаються дуже рідко.

І майте на увазі: якщо ви мало спите ночами і мало відпочиваєте, вітаміни не допоможуть впоратися з сонливістю і втомою. Можливо, вам потрібні не вітаміни, а повноцінна відпустка.

Наукові джерела:

  • What kinds of vitamin C dietary supplements are available?, source
  • Нужно ли принимать мультивитамины, source
  • Vitamin D, source
  • Vitamin supplementation in disease prevention, source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *