Звідки взявся рак? Вчені повідомили сенсацію про появу смертельної хвороби

Вченим вдалося з’ясувати, що рак, який вважають хворобою сучасної цивілізації, насправді був в стародавньому Єгипті і навіть в доісторичні часи.

Розвиток раку

Так, його сліди були виявлені у давньоєгипетських мумій, неандертальців і навіть на кістках динозаврів і звіроящерів, пише РИА “Новости”, посилаючись на статтю в Nature Reviews.

Наприклад, у 2001 році в тувинській “долині царів” археологи розкопали скіфське поховання чоловіка і жінки віком понад два з половиною тисячоліття. Там було понад двадцять кілограмів золота, що вказує на високий соціальний статус похованих.

Минуло шість років, перш ніж фахівці звернули увагу на мікроскопічні темні крапки, що покривають майже весь чоловічий скелет. Ретельний аналіз кісток показав, що це сліди метастазів – ракових клітин, що відірвалися від первинної злоякісної пухлини і утворили в різних частинах організму вторинні вогнища хвороби. Тобто цей скіфський цар помер від якоїсь онкологічної недуги. Порівнявши отримані дані з сучасними зразками клітин, вчені встановили, що це був рак простати.

Сліди злоякісних пухлин і метастазів знаходили у єгипетських мумій, похованих 2250 років тому, південноамериканських інків, древніх римлян і середньовічних англійців.

У 2013 році американські палеонтологи виявили рак кістки на ребрі неандертальця, знайденого в хорватській печері Крапина. Його вік приблизно 120 тисяч років. На думку вчених, пухлина виникла в результаті рідкісного захворювання – фіброзної дисплазії, викликаної поломкою в гені ACVR1. Значить, рак носив спадковий характер, і цілком ймовірно, що забруднення навколишнього середовища – не найголовніша причина нинішнього поширення онкологічних хвороб, відзначають автори дослідження.

Такої ж точки зору дотримуються британські та африканські вчені, що виявили у 2016 році в печері Сварткранс (ПАР) сліди найдавнішого на тепер людського раку – остеосаркоми. Вона вразила стопу і пальці ніг австралопітека седіба – одного з імовірних предків Homo sapiens, що жив близько 1,7 мільйона років тому. Невідомо, що стало причиною загибелі цієї істоти, але пухлина кістки, швидше за все, заважала їй нормально пересуватися.

Продовження на наступній сторінці: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *