Дієта при цукровому діабеті 2 типу: основи та принципи харчування

Що можна їсти при цукровому діабеті 2 типу та як скласти приблизне меню для діабетика? Розбираймося і разом набуваймо свідомої звички бути здоровим!

Цукровий діабет

Цукровий діабет 2 типу — хвороба, що характерна в основному для людей після 35-40 років. В основі такого діабету лежить інсулінорезистентність. Це явище, за якого тканини ніби «не помічають» інсулін (гормон, який виробляє підшлункова залоза). А тому — він не засвоюється та не транспортує глюкозу в клітину. Як результат: рівень цукру в крові підвищується та починаються проблеми зі здоров’ям.

Аби діабет не псував настрій та життя, варто бути обережними та усвідомленими.  І почніть із найважливішого — зверніть увагу на основи вашого харчування та підбір правильної дієти при діабеті 2 типу.

Також рекомендуємо Вам товари з категорії для диабета в інтернет-магазині MediCo. Тільки краще співвідношення ціни і якості.

Що таке дієта?

Дієта (в перекладі з грец. «режим харчування») — сукупність правил вживання їжі людиною або твариною. Але у більшості людей слово «дієта», асоціюється з обмеженнями та голодом. Багато дієт розраховані на швидке і різке схуднення, адже вимагають виключення з раціону конкретного продукту (макроелементу). Наприклад, дієта Дюка (білкова), Аткінса (безвуглеводна), Орніша (маложирова).

Безумовно, від таких дієт результат буде, але чи надовго?

Річ у тому, що такий підхід до схуднення порушує співвідношення білків, жирів та вуглеводів в організмі. Внаслідок чого можуть з’явитися проблеми зі шлунково-кишковим трактом. При постійному відчутті голоду або нестачі поживних елементів — людина припиняє дієту і всі кілограми повертаються із подвійною швидкістю. Тому, щоб підтримувати своє здоров’я, худнути правильно і залишатися молодим та активним протягом багатьох років, необхідно дотримуватися принципів правильного харчування. Особливо тоді, коли мова про дієту при цукровому діабеті другого типу.

Іноді, при цукровому діабеті 2 типу, лікарі рекомендують низько вуглеводну дієту. Вибравши такий варіант харчування, варто повністю відмовитися від продуктів, що перевантажені вуглеводами. А натомість, надавати перевагу свіжим овочам, зелені та горіхам. За такої дієти, саме вони стануть основними джерелами вуглеводів.

Як харчуватися при цукровому діабеті 2 типу?

В першу чергу, розберімося що таке правильне харчування.

Насамперед, це правильні харчові звички та харчова поведінка. Це не має бути тимчасовим рішенням! Це має бути вашим свідомим вибором (вашою звичкою) — бути здоровим. Основним принципом правильного харчування є баланс білків, жирів і вуглеводів, а також вітамінів та мікроелементів.

Для діабетика формування правильного та корисного раціону — можливість застерегтися від небезпечних наслідків, які може “подарувати” хвороба. Тому підбір правильної дієти при цукровому діабеті 2 типу — важливий етап у житті разом з діабетом.

Що ми їмо? З чого складається їжа?

Вся їжа, все, що ми бачимо в готовому вигляді або у вигляді окремих інгредієнтів,  складається лише з 3 основних макроелементів: білків, жирів та вуглеводів, а також клітковини та вітамінів. У кожного елемента своя функція. Білки, жири, вуглеводи потрапляють в організм з їжею, де засвоюються клітинами. Організм використовує їх для вироблення енергії, підтримки життєдіяльності, а також забезпечення росту і розвитку. Всі вони вкрай необхідні для забезпечення здорового життя. Тому дуже важливо, щоб ці елементи були присутні у вашому раціоні.

  • Білки — своєрідні цеглинки. Це те, що будує всі клітини нашого організму. Вони бувають рослинного і тваринного походження. Тваринні білки — це яйця, сир, м’ясо, риба; рослинні білки — бобові (горох, квасоля, сочевиця, горіхи).
  • Жири — запас енергії. Жири або ліпіди також поділяються на тваринні та рослинні. Рослинні нам звичніше називати маслами (оливкова,
    кунжутне, гарбузове, лляне тощо). Тваринні жири містяться в сирах та м’ясі.
  • Вуглеводи — енергія для цих клітин. Це вельми великий клас органічних сполук, серед них зустрічаються речовини із різноманітними властивостями.

Що таке вуглеводи? Чи всі вуглеводи шкідливі?

Ми часто чуємо, що вуглеводи це шкідливо та їх конче необхідно виключити з раціону.  Більшість дієт орієнтовані саме на це.

Та невже вуглеводи такі погані? Та чи необхідна при цукровому діабеті 2 типу особлива безвуглеводна дієта? Дійсно, деякі вуглеводи повинні бути виключені, деякі обмежені, а ті, що максимально корисні та не завдають шкоди фігурі, лише в певний час доби.

Існують прості та складні вуглеводи. До простих вуглеводів відноситься глюкоза і фруктоза (меншою мірою галактоза), а також всі хлібобулочні та кондитерські вироби, цукерки, солодкі напої, пакетовані соки. Прості вуглеводи мають високий глікемічний індекс (тобто швидкість всмоктування) та дуже швидко піднімають рівень цукру в крові. Після їх споживання швидко з’являється почуття голоду, може виникнути сонливість та втома.

Ось і отримуєте замкнуте коло — випили Кока-Колу з цукерками, з’явилася сонливість, поспали (замість того, щоб прогулятись та витратити калорії), прокинулися голодними і знову їсти…

Наступний вид простих вуглеводів — фрукти. Вони обов’язково повинні бути в раціоні, адже фрукти це, окрім фруктози, ще й джерело вітамінів, клітковини та мікроелементів. Найкращий час для фруктів — до 12:00. Саме тоді вони не завдають фігурі жодної шкоди. Але є ті, споживання яких потрібно обмежити, якщо ваша мета — схуднення. Це банани та виноград.

Наступний вид вуглеводів — складні, або ті, що повільно всмоктуються (з низьким глікемічним індексом). До таких вуглеводів належать крупи, хліб з цільнозернового борошна, макарони з твердих сортів пшениці. Ці продукти в раціоні повинні бути, але в невеликій кількості. Час для них — це ранок, максимум обід.

Овочі також є цікавим питанням! Овочі — це корисні вуглеводи, тому обмежувати їх споживання не потрібно. Та навіть серед них є виняток, і це — картопля. Картопля містить занадто багато крохмалю, відповідно і калорій. Тому в якості продукту для схуднення зовсім не підходить!

Тож, від яких продуктів варто відмовитися?

Прості вуглеводи, картопля, солодкі фрукти (банани, виноград) та білий цукор — список продуктів, які варто повністю виключити з раціону.

Що рахувати при харчуванні?

В основі вашого меню мають бути овочі. Білки споживайте помірно (до 300 г м’яса чи риби на день). А жири — не мають складати понад 40% від всього раціону.

Пам’ятайте про це! Адже надлишок жиру знижує чутливість тканин до інсуліну, що є причиною розвитку цукрового діабету 2-го типу.

Правильне харчування та фізичні навантаження сприяють покращенню самопочуття, нормалізації усіх видів обміну речовин: білкового, жирового, вуглеводного. А також, підвищують чутливість тканин до інсуліну та знижують рівень цукру в крові.

Ось приблизне меню, що не нашкодить навіть при цукровому діабеті 2 типу.

Схема раціону:

  • Сніданок — основне приймання їжі, найрізноманітніший, великий і калорійний.

Сніданок повинен складатися з повільних вуглеводів, овочевого салату (листя салату з овочами, заправлене корисною рослинною олією) та білка.

  • Через 2 години — фруктовий перекус (будь-який фрукт або суміш фруктів, які помістяться у вашу долоню). Нагадую: банан та виноград заборонені!
  • Через 2-3 години — час для обіду. Найголовніше це білок (м’ясо або риба) та будь-які овочі. (Пам’ятайте! Не картопля.)
  • Ще через 3 години — молочний або горіховий перекус. Для цього підійде йогурт, творожний сир, кефір або ряжанка з невеликим відсотком жирності (але не знежирений).
  • І через 3 години після молочного перекусу — вечеря. А вечеря — це риба або морепродукти та овочі зеленого або білого кольору (це всі види капусти, спаржа, квасоля, зелений горошок або кабачки та огірки). Такий набір продуктів вибрано не випадково. Саме в овочах зеленого і білого кольору кількість вуглеводів, цукру, калорій найменша, а білка та клітковини — найбільша.

При добовій нормі у 1500 ккал розмір порції складайте за таким правилом: основні приймання їжі — сніданок та обід. А на вечерю та перекуси прибережіть щось легке.

Нумо робити правильне харчування своєю звичкою. Здоров’я та гарне самопочуття гарантовано. Почніть прямо зараз!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *